Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezlerinde Şişlik, Dokuların aralarında biriken protein ile sıvı sonucunda oluşan bezlere lenf denir. Lenf dokularının arasında biriken bu sıvı lenf sistemi sayesinde kana geçmeden önce lenf bezlerinin yardımı ile taranmaktadır. Lenf bezleri bu sıvıyı tararken bakteri ile vücuda zarar veren maddeleri süzerek ayrıştırır. Lenf bezlerinin şişmesi, normalinden fazla çalıştığı zaman oluşmaktadır. Bu bezler vücudu korumak için oldukça önemli bir yere sahiptir. Lenf bezlerinin şişmesini engellemek için bazı tedbirler bulunmaktadır.


Lenf Bezlerinin Şişmesinin Sebepleri Nelerdir?


Tümör: Eğer vücudun herhangi bir bölgesinde tümör oluşmuş ise bu bölgeye en yakın olan lenf bezleri şişmeye başlar. Özellikle de bayanlarda oluşan meme kanseri koltuk altının kontrol altına alınamamasının sebebi bu durumdur. Lenf bezlerinin şişmesine sadece vücudun herhangi bir yerinde oluşan tümörler sebep olmaz. Bu durumun farklı nedenleri vardır eğer lenf bezlerinin şişmesi tümör kaynaklı ise bu durum oluşan tümörün kötü veya iyi huylu olduğunu göstermez. Bu durumun iyice araştırılması gerekir. Lenf bezlerinin şişmesi tümör oluşumu ise şişen lenflerde ağrı olmaz bazı durumlarda da şişen lenf bezlerinin alınması gerekir.

Enfeksiyon: Lenf bezleri oldukça fazla kan damarları ağına sahiptir. Akyuvarlar ise lenf bezleri sıvısında taşınmakta olan mikroorganizmaları tamamen arındırır. Kişinin herhangi bir bölgesinde enfeksiyon oluşmuş ise vücudunda bakteri ile virüs kapmış demektir. Akyuvarların görevi vücuda giren bu virüs ve bakterileri yok etmek için artar. Bu sebepten dolayı da lenf bezlerinde şişme oluşur. Lenf bezlerinin şişmesi çoğu zaman enfeksiyon kaynaklı olmaktadır. Lenf bezlerinde şişmelere neden olan enfeksiyonlar ise şunlardır:
 • Aft ile ağız içinde oluşan yaralar
 • Kedi tırmığı hastalığı
 • Streptokok boğaz ağrısı
 • Beze humması
 • AIDS hastalığı
 • Kızamık
 • Tüberküloz
 • Grip ile soğuk algınlığı
 • Frengi
 • Diş etinde oluşan iltihap
 • Bademcik iltihabı
 • Kronikleşmiş kulak iltihabı
Lenfoma: Kanser veya vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan tümörler lenf bezlerinin şişmesine sebep olmaktadır. Bu durumların dışında lenf bezlerinin kendisinde de tümör oluşur. Lenfoma adı verilen bu rahatsızlık lenf bezlerinin şişmesine sebep olan en büyük unsurdur.


Lenf Bezlerinin Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?


Lenf bezleri, vücudun her bölgesinde bulunmaktadır​. Boyunda, kasıkta ve koltuk altında bulunan lenf bezleri yüzeysel olur. Eğer enfeksiyon kaparsa lenf bezleri şişer. Lenf bezlerinde şişme dışında oluşan belirtiler ise şöyledir;
 • Boğaz tahrişi, burun akıntısı ve yüksek ateş
 • Lenf bezlerinin kızarması ve hassaslaşması
 • Gece terlemesi

Lenf Bezlerinin Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?


Apseyi Boşaltmak: Lenf bezleri şiştiğinde bölgeye yakın dokularda yırtılmalar oluşur. Bu yırtılmalar oldukça ciddi bir durumdur. Apse yüzünden oluşan lenf şişmesinin içindeki sıvının mutlaka boşaltılması gerekir.

Enfeksiyon Tedavisi: Eğer lenf bezlerinin şişmesine enfeksiyon sebep olmuş ise enfeksiyon ile ağrıyı azaltmak için aspirin ve ağrı kesici kullanması gerekir. Ayrıca kişi vitamin takviyesi almalı, bol bol sıvı tüketmeli ve istirahat etmesi gerekir.

Kanser Tedavisi: Lenf bezleri şişliğine eğer tümör veya kanser sebep olmuş ise bu durumun kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Eğer oluşan tümör alınmaz ise oluşan şişlik kendiliğinden geçmez. Lenf bezleri şiştiğinde doktorunuzun eğer kanser kaynaklı ise kemoterapi tedavisi uygular.

Lenf Bezlerinde Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Karnın Sol Alt Tarafında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sol Alt Tarafında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sivilce Gibi Şişlik Nedenleri?

Kafada Sivilce Gibi Şişlik Nedenleri?

Güncel

Dil Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Dil Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Topukta Şişlik Topukta Şişliğin Sebepleri

Topukta Şişlik Topukta Şişliğin Sebepleri