Elde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Elde Şişlik, vücudun sürekli kullanılan organlarından olan el alanında birtakım nedenlerden dolayı şişlik oluşabilir. Geçici ve hafif sebepler olabildiği gibi ciddi etkenlerden de kaynaklanır. Bu sağlık sorunu genellikle vücutta su birikimi, kemik hasarı, damar tıkanıklığı, doku tahrişi, eklem rahatsızlığı ve iltihaplanma gibi durumlarla birlikte ortaya çıkar. Diğer yandan bu durumun bazı ciddi hastalıkların da habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Elde şişlik, beraberinde kızarıklık, kaşıntı, morarma, kanama ve ağrı hissini getirir. Hal böyle olunca şişlik problemi yaşayan el işlevini yerine getiremez. Halsizlik, ateşlenme, uyuşma ve el üzerinde hareketsizlik ortaya çıkar. Daha birçok nedenden kaynaklanan bu sağlık problemi her yaştan insanın yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Genç yaşlarda vücut kendini yenilediği için bu durumun üstesinden gelmek zor değildir. Fakat 60 yaş üzerinde yaşanan elde şişlik probleminin önlenmesi uzun vade alabilir.

Ağır iş yükü, el üzerine alınan şiddetli darbe, el kemiğinin kırılması, kan dolaşımının sağlanamaması, ellerin sürekli hava almayacak malzemelerin içerisinde kalması, ödem, yaralanma, kireçlenme, aşırı spor faaliyetleri, alerjik reaksiyon, ilaç kullanımı ve aşırı stres hali elde şişlik problemini oluşturan diğer sebeplerdendir. Bazen haşerelerin el dokusu üzerinde gezinmesi veya salgı bırakması da söz konusu bu şişliği meydana getirebilir. Öte yandan bazı kimyasal içerikli ürünlerin kullanımıyla alerjik reaksiyon durumu bu sağlık probleminin oluşmasına kaynaklık eder. Gebelik döneminde hormon değişikliği ile elde şişlik meydana gelebilir. Ellerin su içerinde yoğun olarak kalması da eli olduğundan büyük göstererek derinin şişmesine etken olabilmektedir.


Elde Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık olan elde şişlik oluşumu doktor tarafından cerrahi operasyon veya ilaç ile tedavi edilebilir. Ciddi rahatsızlıklara kaynaklık eden bu sorun uzun sürede iyileşme aşamasına geçer. Hafif sebeplerden kaynaklanan elde şişlik rahatsızlığı için buz yöntemi ile dahi tedavi mümkündür. Bununla birlikte el hareketlerini kısıtlamak, yatak istirahati, enfeksiyona karşı korunma ve kan dolaşımının sağlanması adına hafif egzersizler elde şişlik tedavisine yardımcı olur. Ancak beraberinde ciddi hastalıklara eşlik eden elde şişlik tedavisi bu tür uygulamalara kapalı olarak hekim tarafından kontrol altında tutulmalıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki her insanın bünyesi birbirinden farklıdır. Hal böyle olunca iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığın ortadan kaldırılması adına soğuk kanlılığı korumak tedaviye yönelik olumlu bir etkendir. Yoğun bir şekilde yapılan spor etkinlikleri arasına dinlenme aralıklarının eklenmesi elde şişlik oluşumunun iyileşmesi açından önemlidir. Bununla birlikte elde şişlik tedavisi kapsamında kan dolaşımında artışın sağlanması için yavaş parmak hareketlerinin yapılması fayda sağlar.

Elde Şişlik Yorumları

soru

osade

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba benim sorunum ellerimin ve parmaklarım şişmesidir. Ben köyde yaşayan biri olarak ekmeğimizi evde kendimiz yapıyoruz. Ekmek yaptığım zaman ellerimin parmaklarımın şiştiğini farkettim ayrıca hafıfte olsa ağrı da oluyor. Ne yapmam gerekiyor acaba?

Cevap yaz
cevap

Doğan

06 Eylül 2018 Perşembe

Marhaba, osade hanım şişen ellerinize buz tedavisi uyguladığınızda iyi gelecektir. Geçmiş olsun rabbim şifalığınızı versin.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Güncel

Kafada Sert Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sert Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6