Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta şişlik, Çoğu zaman küçük damarlardan sızan suyun yumuşak dokularda toplanması sonucu meydana gelir. Bundan dolayı böbreklerde ya da tuz seviyesinin yüksekliğinden ötürü, dolaşan kan miktarını artmasıyla daha fazla sıvı sızmasına ve şişmesine sebebiyet vermektedir. Lenf sisteminin fazlalık sıvının giderilmesinde yarar sağlar, fakat düzgün çalışmaması sonucunda sıvı birikmesi olabilir. Ayakta şişlik meydana gelmesi günlük olarak yaptığımız hareketliliklerin sonucunda da meydana gelebilir. Aşırı koşma, yürüme, idrar geldiği zaman idrara gitmeme, darbelere maruz kalma gibi etkenler ayakta şişliklerin oluşmasını tetiklemektedir.


Ayakta şişlik oluşmasının sebepleri nelerdir?

  • Sakatlıklar: Ayaktaki yumuşak dokuların hasar görmesi sonucu şişlikler meydana gelmektedir. Çoğu zaman bu durumlar tek ayağı etkilemektedir. Sakatlanmaların şiddetine göre değiştiği ve buna bağlı olarak şişlikler ani ya da daha sonra da ortaya çıkabilir. Ani şişlikte, özellikle eklemin içine kanama sebebiyle ani şekilde ortaya çıkar bir sakatlık ya da şişlik olarak tabir edilir. Ayak bileği ve ayak kısmı gergin anda ve morarma durumunda ani şekilde şişlik şeklinde karşımıza çıkabilir. Bu yüzden tipik olarak bağ doku yırtılması ve kemik kırılması ani şekilde şişlikler oluşturur. Bu durumlarda acil şekilde tıbbi müdahale gereklidir.
  • Kalp sorunları: Kalp yetmezliği ve hipertansif gibi kalp hastalıkları gibi problemler ayakların şişmesine sebep olabilir. Kalbin aktif çalışmaması durumunda, vücudun yeteri kadar kan pompalamaz ve basıncın birikmesi sonucunda çevredeki dokuların sıvı sızıntısı yapmasına sebebiyet vermektedir. Yani ayak şişliklerinin günden güne daha kötüye gitme durumu da vardır.
  • İlaçların etkisi: Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı ayak bileklerinde ve ayaklarda şişkinliklere neden olmaktadır. Örneğin iltihap sökücüler, diyabet ilaçları, tansiyon ilaçları, hormon ilaçları, anti depresan ilaçları gibi ilaç türleri ayakta şişliklere neden olmaktadır.
  • Obezite: Ayaklarda aşırı ağırlıktan dolayı ayak bileğinde ve ayaklarda şişliklere neden olmaktadır.
  • Uzun süre ayakta kalmak: Uzun süre ayakta kalmak ya da koşmak, yürümek gibi sporsal faaliyetlerde ayakta şişliklerde neden olmaktadır.

Ayak şişliğinin tedavisi nasıl yapılır?

  • Spor faaliyetlerinden dolayı oluşan şişliklere buz tedavisi uygulanmalıdır. Bu durumda şişkinliklerin azalmasına yardımcı olacaktır. Buz uygulamasını yaparken kesinlikle buzu olduğu gibi alıp cilde yapıştırmamak gerekir. Bir torbaya koyulup öyle uygulanmalıdır.
  • Masaj uygulaması dolaşımın arttırmaya ve sıvıdan dolayı meydana gelen şişliklerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Ayaklardan başlanıp bacakların alt ve üst kısımlarına kadar masaj uygulaması yapılmalıdır.
  • Fazla kilolu olmama özen gösterilmesi gerekir. Çünkü bütün yük ayaklara bindiği için fazla basınç olup şişliklerin oluşmaktadır. Normal kilolu olunca sıkıntı yaşanmamaktadır.
  • İdrar geldiğinde muhakkak yapılması gerekir. Aksi halde sıvı birikintisi olur ve sıvı taştıktan sonra vücudun belirli yerlerine gider. Bunlardan biri de ayakta şişlik yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Ayakta Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?

Güncel

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Güncel

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri