Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde boyunda şişlik, ailelerin telaşlandıran durumlardan biridir. Bebeklerde bağışıklık sistemi yetişkinlerden daha farklı işlemektedir. Biz birçok bakterinin varlığına alışkın olduğumuz için artık ufak tepkilerle vücut bunları bertaraf edebilmektedir. Ancak bebeklerde lenf bezleri bize göre daha hassas davranmakta ve çabuk şişmekteler. Tabi şişkinliğin nedeni birçok etkene bağlı olabilmektedir. Bu şişlikler uzun süre olabilmektedir ya da sertlikleri değişebilmektedir. Bunlar bebeğin kasıklarında, kulak arkasında, koltuk altında ya da çene bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Neden olan bakteri, virüs, mantar vb. Durumlar hangi bölgeye yakınsa hedefi belirlemede etkili olmaktadır. Tabi bu bacakta olan bir enfeksiyonun boyun bezesini tetiklemeyeceği manasına gelmemektedir. Ancak nadir olmaktadır. Şimdi bebeklerde boyunda şişlik nedenlerine bir göz atalım.


Bebeklerde boyunda şişlik neden olur?

  • Bebeklerde boyunda şişlik için ilk akla gelen grip vb. Bir enfeksiyonun yaptığı iltihabi durum olmaktadır. Bu durum sık görülebilmektedir. Zaten bebek grip ise farklı semptomlarda olacaktır. Hapşırma, hırıldama ve ateş muhtemel belirtiler olacaktır. Grip boğazda ya da kulak içerisinde iltihap meydana getirdiyse boyunda şişlik meydana gelebilmektedir. Bu durumda telaşlanmaya gerek olmamaktadır. Çocuk doktoru bununla ilgili bebeğe verebileceğiniz ilaçları söyleyecektir. Tedavi tamamlandıktan sonra şişlik belki bir süre daha kalabilmektedir. Başta dediğim gibi bebek bağışıklık sistemi daha hassas çalışmakta.
  • Bir diğer etken ise lenf bezlerini etkileyen lenfoma. Bu sadece boyunda başlamakla beraber bütün lenf bezlerinde görülebilmektedir. Lenfoma çocukluk çağında görülebilen kanser türlerinin ortalama %20'sini kapsamaktadır. Hastalığın kesin nedeni maalesef bilinmemektedir. Ancak erken tanı çok önemli olmaktadır. Ateş ve iştah kaybı meydana gelebilmektedir. Ateş 5 günden fazla sürüyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Bebeklerde boyunda şişlik böyle durumlarda takibe alınmaktadır. Bölgeden patolojik inceleme için parça alınması gerekebilmektedir. Tanı ortaya çıktıktan sonra tedavi rotası çizilecektir. Lenfoma tedavisinde genellikle kemoterapi ilaçları kullanılmaktadır. Süresini hastalığın durumu belirleyecektir.
  • Basit yağ bezeleri şişlik nedeni olabilmektedir. Bu yağ bezeleri vücudun yaptığı oluşumlar olmaktadır. Yetişkinlerde dahi vücudun neredeyse her noktasında görülebilmektedir. Küçük bir cerrahi operasyon ile alınabilmektedir. Ancak genelde sadece takip tutulur. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. Geçmiş olsun.

Bebeklerde Boyunda Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Güncel

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Güncel

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik