Karın Şişliği Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın şişliği nasıl geçer, çoğu zaman insan bu tür vakalara maruz kalmasının altında birçok neden yatmaktadır. Karın şişliği daha çok gazdan dolayı şişmektedir. Bunun da ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanabileceğini belirtmek gerekir. Yani doktora danışmadan kullanılan ilaçlar, yenilen yiyecekler ve içilen asitli içecekler karın da şişkinliklere sebebiyet vermektedir. Meydana gelen karın şişliği giderilmesi için yapılması gereken birtakım tedavi yöntemleri mevcuttur. Karın şişkinliği nasıl geçer, bunun için hem çeşitli yöntemlerle beraber bitkisel tedavilerin önemi büyüktür. Bunları anlatmaya çalışacağız.


Karın şişliği nasıl geçer

 • Çoğu zaman kabızlık problemi çeken kişilerde karın şişliği görülmesi normal olarak kabul edilir. Kabızlığı önlemek amacıyla fazla miktarda sıvı tüketimi yapılması, ileriki seviyelerde kabızlıklar için doktora danışılmalıdır.
 • Karın şişliği bilhassa kadınlarda en çok görülen vakalardan biridir. Tüketilen gıda ve sıvılarla, stres, birtakım hastalıklar ve birden fazla nedeni bulmaktadır.
 • Karın şişliğinin başka bir sebebi de aşırı miktarda asidin tüketilmesidir. Örneğin, fanta, kola, gazoz gibi asit içeren içeceklerin yanı sıra alkolun kullanımı da karında asit birikmesine neden olurken karında şişkinlik oluşturmaktadır. Bu da kişiyi huzursuz ve rahatsız etmektedir. Bundan dolayı mümkün mertebede bu asit içeceklerin kullanılmaması, onların yerine doğal olarak yapılan meyve sularının veya doğal su tüketilmesi daha faydalı olacaktır.
 • Adet dönemi öncesinde karında şişliklerin görülmesi doğal olarak karşılanmaktadır. Vücudun hormonal değişimlere uğraması, adet döneminin öncesinde görülen bir belirtidir. Bu yüzden karında şişkinlikler oluşmaktadır. Bunun tedavisi ise günde en az 2-2,5 litre kadar su içilmelidir.
 • Bilhassa karnın alt tarafında şişlikler görülmesi, tüm karın bölgesinde görülmesi mümkündür. Yetersiz miktarda sıvı ve lif tüketimi kabızlığa neden olduğundan, lif bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi ve bol miktarda su içmek bu problemleri ortadan kaldıracaktır.
 • Kabuklu olan besinlerin kabuğu soyulmalıdır ve mümkün mertebede çiğ sebze tüketimine önem verilmelidir. Asit içeren sıvılardan uzak kalınarak kabızlığın oluşmasını engelleyecektir.
 • Karın şişkinliği neden sebep olan bir başka durum da sıkıntı, stres ve bunalımdır. Çünkü vücudun tüm sinirleri karın bölgesinden geçtiğinden sinir sisteminde oluşan en ufak bir bozulma da mide etkilenir. Bu yüzden sinirlerin gerildiği zaman mide şişebilir ve bunaltabilir. Bundan dolayı stresli bir dönem yaşanılırsa, stres azaltıcı programlar ya da aktivitelerinde bulunarak karın şişliğini gidermek mümkündür.
 • Karın şişkinliğine neden olan kafein ürünleri olan çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Unlu mamuller, beyaz ekmek tüketmemeye özen gösterilmelidir. Özellikle tatlı ihtiyacı hissedildiği zaman şekerli çikolatalar yerine taze mevsimlik meyvelerden faydalanabilir.
 • Elma sirkesi kullanıldığı zaman mide hareketlerini arttırmaktadır. Bundan dolayı da karın şişliğini de ortadan kaldırmaktadır. Bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi karıştırılır ve çay kaşığı kadar bal eklendikten sonra rahatlama sağlanıncaya kadar günde rutin üç kere kullanılması gerekir.
 • Rezene tohumu özellikle baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaynaklanan karın şişkinliğini gidermede yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı rezene tohumlarını ezerek normal yemeklerde veya salatada kullanılabilir. Aynı zamanda rezene tohumu kaynatılarak içilebilir. Rezene kabızlığa ve karın şişkinliğine faydalıdır.
 • Karın şişkinliği nasıl geçer, bunun için faydalı gelen bir başka bitkisel yöntem zencefildir. Zencefil sindirimi kolaylaştıran enzimleri teşvik etmektedir. Özellikleri karın şişkinliğini ortadan kaldırmaktadır. Yağlı ve ağır yemeklerden sonra zencefil ile bir miktar tuz katılmak suretiyle çiğnenerek, karın şişkinliğini giderir veya zencefil çayı yapılırsa 2 çay kaşığı limon suyu ve sofra tuzu eklenerek içilmelidir. Ondan sonra karın şişkinliğini ortadan kaldırır.
 • Özellikle yemeklerden sonra içilecek soda, karın şişkinliğine çoğu zaman mide asitlerinin yükselmesine karşı iyi gelmektedir.
 • Tarçının bağırsak ve sindirim sistemi hareketlerini artmasını sağlayan bir bitki türüdür ve aynı zamanda karın şişliğine karşı faydalıdır.
 • Yemeklerden sora kesinlikle yatılmamalıdır. Bu yüzden yemek yenildiği zaman mümkün mertebede belirli bir mesafe yürümek en az 30 dakika yürümek karın şişliğine karşı faydalı gelecektir.

Karın Şişliği Nasıl Gecer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Başta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Başta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?