Göz Kapağı Şişliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kapağı Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağı Şişliği: Vücut sıvısının göz kapaklarına dolması ile meydana gelen şişliklerdir. Göz kapağı şişlikleri geçici ve kalıcı olarak seyredebilir. Birçok insan bu rahatsızlığı yaşayabilir. Farklı birçok nedenleri vardır.


Göz Kapağı Şişliği Neden ve Belirtileri Nelerdir?


Göz kapağı şişliği çok sık görülen rahatsızlıktır. Çevremizde birçok insanda, farklı şekillerde göz kapağı şişliklerine rastlayabiliriz. Şişlik gözde yanma, kızarıklık ve kaşıntı yapabilir. Bu dönemde kirli ellerle göze dokunmak hem şişliği artırır hem de enfeksiyon kaparak gözde farklı rahatsızlıklar olmasına neden olabilir. Göz kapağında şişlik devam ederse, çapaklanma meydana gelir ve kirpikler birbirine yapışır. Bu sorun sabahları uykudan kalkınca daha fazla görülür. Son derece dikkatli davranarak, hijyen maddelerle çapaklar temizlenmeli ve gözler iyice kurulanmalıdır. Mikroba bağlı olarak meydana gelen, gözde iltihap akıntısı, kızarma, göz sulanması gibi sebeplerden dolayı da göz kapağında şişlik oluşabilir. Çocuklarda fazla görülen rahatsızlıktır. Ellerini her yere farkında olmadan dokundurur ve yıkamadan yüzüne, gözüne sürebilirler. Bu esnada mikrop kapmaları sonucunda, göz kapakları öyle bir şişer ki çevreyi dahi göremez olurlar. Özellikle çocukların bu durumunu göz önüne alarak, derhal doktora başvurup tedaviye başlanmalıdır. Yoksa körlük gibi çok kötü sonla karşılaşabilirler.

Göz kapağı şişliği; böbrek yetmezliği, kalp yetersizliği, karaciğer yetersizliği gibi hastalıkların belirtileri olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora muayene olup, nedenlerini öğrenmek gerekir. Kadınlar makyaj yaparken ve kullandıkları makyaj malzemelerinin kalitesine önem vermeliler. Makyaj malzemeleri alerji yapabilir ve gözde kaşıntı, gözde batma, akıntı yapabilir. Ayriyeten yorgunluk, uykusuzluk, yabancı madde kaçması, sinüzit, iş icabı uzun süre aynı noktaya bakma, yoğun sıvı tüketmek, tuzu çok kullanmak, çok geç yatıp ve fazla uyumak geçici göz kapağı şişliğine neden olabilir. Yaralanma, kazayla bir yere çarpma, aşırı ağlama, böcek ısırması, baharda polenler, yaşa bağlı sarkmalar, göz kanseri olabilir ve bu nedenlerin bazıları, kalıcı göz kapağı şişliğine neden olabilirler.


Göz Kapağı Şişliği Tedavisi Nasıl Yapılır?


Göz kapağı şişliği meydana gelen kişiye, İlk yardım yaparak birtakım önlemler alabiliriz. Nedenini öğrendikten sonra o bölge soğuk suyla bolca yıkanır, masaj yapılır, buz koyarak şişme önlenebilir. Başı yüksek tutularak yatırılır, pamuk ılık çayla ıslatılarak şişen bölgeye konur. Hasta sokakta ise gözlük takılarak hava şartlarından korunur. Bunlar ilk etapta yapılacak müdahaleler, daha sonra gelişmelere göre mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.

Göz Kapağı Şişliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Güncel

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Güncel

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede Şişlik Nedenleri?

Güncel

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri