Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Bölgesinde Şişlik, kasık bölgesi insanların vücudunda karın bölgesinin tam alt kısmında yer almaktadır. Vücudun uyluk ile karın arasında yer almaktadır. Kasık özellikle cinsel organların yer aldığı ve genital bölgenin üst kısmında bulunmaktadır. Kasık bölgesi kadınlarda yumurtalıkların ve rahmin, erkeklerde testislerin yer aldığı bölgedir. Kasık insanların vücudunda bulunduğu bölgede çukur ya da boşluk meydana getirmektedir. Bu boşluk kasık kıvrıntısı ismi ile bilinmektedir, yer alan kiriş karın kısmının önünde bulunan kasların oluşturduğu 3-4 cm çapında kasık kanalı mevcut olmaktadır. Kasık kanalında erkeklerin döl hücrelerinin taşındığı kanal, kadınlarda ise rahmin sabit kalmasını sağlayan kiriş görevini üstlenmektedir. Ayrıca uyluk üçgeninin dıştan içe doğru kasık siniri, uyluk atardamarı ve uyluk toplardamarı yer almaktadır. Bu alanda genel olarak zayıf bölgeler bulunmaktadır, hatta güçsüz olan organlar bu bölgede fıtık oluşmasına sebep olabilmektedir. Kasık fıtığının görüldüğü bölge tam olarak burasıdır.


Kasık Bölgesinde Şişlik Neden Olur?


Libom ismindeki yağ büyümesi özellikle kasık bölgesinde şişliğe neden olmaktadır. Karın içerisinde bulunana bazı organların karın duvarının çok zayıf olduğu bir bölgeden dışarıya çıkması, enfeksiyon sebebi ile lef bezlerinde şişlik olması ve çok nadir olarak görülen erkeklerde inmemiş olan testislerde kasık bölgesinde şişliğe neden olan diğer etkenlerdir. Ayrıca kasık bölgesinde ortaya çıkan şişlik iltihap ya da sıvı birikimini işaret etmektedir. Damarlar ile damarların arasında kalan atıkların temizlenmesini ve giderilmesine yardımcı olan lenf bezlerinin bakteriler ya da enfeksiyon sebebi ile etkilenmesi sonucunda kasık bölgesinde şişlik meydana gelmektedir. Enfeksiyon sebebi ile kasık bölgesinde şişliğin diğer nedenleri arasında cilt enfeksiyonu, kasık fıtığı, alerjik reaksiyonlar, apse, böbrek taşları, kist oluşumu, lipom ve kas gerilmeleri sayılabilir. Bunların dışında kişinin bacalarında ortaya çıkan enfeksiyon ve erkelerde testis tümöründen kaynaklı olarak kasık bölgesinde şişliğe sebep olmaktadır.


Kasık Bölgesinde Şişliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?


Öncelikle kasık bölgesinde meydana gelen şişliğin hangi sorundan kaynaklı olarak ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Adından kişiye ilaç tedavisi mi? Yoksa cerrahi müdahale mi? Yapılması gerektiğine karar verilmektedir. Kasık bölgesinde şişlik eğer kasık fıtığından kaynaklı olarak meydana gelmişse, cerrahi müdahale şarttır. Kasık fıtığının cerrahi müdahalesi karın duvarına doğru ilerlemiş olan dokunun yeniden yerine yerleştirilmesidir. Kasık bölgesini güçlendirmek için meşler ya da dikiş atılmaktadır. Kasık bölgesinde şişlik bakteri, enfeksiyon ya da iltihap kaynaklı ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Ancak çok şiddetli ağrı söz konusuysa o zaman narkotik ağrı kesiciler hastaya verilmektedir.

Kasık Bölgesinde Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Güncel

Makatta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi