Şişliğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Şişliğe ne iyi gelir, Çeşitli nedenlerden dolayı vücutta oluşabilecek olan şişkinliklerin giderilmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. En çok kadınlarda meydana gelen bu rahatsızlık birçok kişinin şikâyetçi olduğu durumlardan biridir. Şişkinlik vücutta el, ayak, göz, sırt ve bel gibi bölgelerinde oluşabilir. Bu rahatsızlığa neden olan unsurlar arasında öncelikle tuz tüketiminin fazlalığı gelmektedir. Bunun yanı sıra dokularda meydana gelen fazla su birikimi de bu tür rahatsızlığa neden olmaktadır. Ayrıca hastalıkların giderilmesi için kullanılan ilaçlar, hamilelik durumlarında meydana gelen durumlar, kalp ve kalp damarlarında meydana gelmiş olan rahatsızlıklar, böbreklerde oluşmuş olan birtakım sorunlar ve karaciğerde kendini gösteren siroz gibi hastalıklar şişliğin oluşmasına neden olan faktörler arasındadır. Dokuların etrafında toplanan sıvılar ödem oluşmasına yani şişkinliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra kişinin günlük olarak yapmış olduğu işler şişkinliklerin oluşmasına neden olabilen bir diğer unsurlar arasındadır. Şişliğin oluşmaya başladığı bölge parlak ve gergin bir yapıya bürünür. Fark edildiği zaman hemen bir doktora giderek muayene olması gerekmektedir.


Şişkinliğe ne iyi gelir?

  • Şişkinliğe iyi gelen uygulamalardan biri bol bol hareket yapmaktır. Ödem oluşmuş bölgenin sürekli hareket halinde olması gerekmektedir. Bu sayede şişkinliğin oluşmuş olduğu bölgedeki bulunan fazla miktardaki sıvı kan ile kalbe gönderilir.
  • Ödem oluşmuş olan bölgeye yapılacak olan masajda şişkinliğe iyi gelen unsurlar arasındadır. Şişkinliğin meydana gelmiş olduğu bölge ile kalp çevresine masaj yaparak oluşmuş olan fazla sıvının dağılmasına faydalı olmaktadır.
  • Bunun yanı sıra sıkıştırma çorapları ile şişkinliğin oluşmuş olduğu bölgeye baskı uygulanarak rahatsızlığın giderilmesi mümkündür.
  • Şişkinliğin meydana gelmiş olduğu bölge temiz tutulmalıdır. Bunun yanı sıra şişkinliğin meydana gelmiş olduğu bölgede yara ve çatlaklar var ise enfeksiyonlara karşı korunması gerekmektedir.
  • Tüketilen yiyeceklerde tuz oranının az olmasına dikkat edilmeli ve mümkün olduğu kadar tuz kullanımı azaltılmalıdır. Fazla tuz kullanımı vücuttaki sıvı birikimini arttırır ve şişliğin daha fazla olmasına neden olur.
  • Şişliğe ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri de şişliğin oluşmuş olduğu bölgeyi kalp seviyesinden yüksek tutmaktan geçmektedir.
  • Vücutta meydana gelmiş olan şişliğin tedavisi için etkili olan yöntemlerinden biri de bitkisel uygulamalardır. Bu bitkiler vücutta meydana gelmiş olan fazla sıvının dağılarak şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur. Bu bitkiler arasında bulunan ödeme karşı en etkilisi karahindibadır. Karahindiba kökü ve yaprakları meydana gelmiş olan şişkinliklerin düşmanıdır. Eski dönemlerden beri şişkinlik için kullanılmakta olan bu bitki sindirim sorunlarına, cilt sorunlarına, ateş ve diyabet hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Bu bitkinin çayının içilmesi rahatsızlığın ortadan kalmasına yardımcı olur. Şişkinliğe karşı faydalı olan bir diğer bitki ise maydanozdur. Hemen hemen bütün evlerde bulunmakta olan bu bitki vücudun su atmasına ve idrar oluşumunun hızlanmasına fayda sağlamaktadır. Bu sayede vücutta oluşmuş olan su toplamalarını dağıtarak şişliklerin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca ısırgan otu, alıç, mısır püskülü ve zencefil gibi bitkilerde vücutta biriken fazla suyun dağılmasına ve dışarı atılmasında son derece etkili olan bitkiler arasındadır.

Şişliğe Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Güncel

Kafada Sert Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Sert Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Diş Şişliği Nasıl Geçer?