Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik, herhangi bir organdan kaynaklanan rahatsızlık ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Her yaştan kişi böyle bir sorunla zaman zaman karşı karşıya kalabilir. Farklı nedenlerden kaynaklanan vücutta şişlik oluşumu beraberinde ciddi hastalıkları da getirebilir. El, ayak, karın, yüz, göz kapağı gibi vücudun birçok yerinde şişlik meydana gelebilir. Geçici nitelikli etkenlerden kaynaklanan bu sorun kısa sürede ortadan kalkabilir. Fakat bu sorunun kalıcı nitelikte olması ise uzun vadede süreklilik arz edebilir. Vücutta şişlik ile terleme, kaşıntı, morarma, kanama, ödem, harekette kısıtlılık ve ağrı hissi ortaya çıkar. Beden kapsamındaki kan ve sıvı miktarındaki denge bünyeye göre şekillenmektedir. Kan damarlarında oluşan tıkanıklık kan akış hızını azalttığı için bazı organlara yakın noktalarda şişlik durumu oluşabilir. Bununla birlikte sürekli hareketsiz kalınması, aşırı ısı, ilaç kullanımı, tuzlu gıdaların yoğun olarak tüketilmesi, gebelik ve aşırı miktarda besin tüketimi vücutta şişlik oluşturur. Diğer yandan ciddi sağlık problemi olarak kanser, böbrek, karaciğer, tiroit bezi ve enfeksiyon hastalıkları da bahse konu olan bu şişlik durumunu tetikleyen kaynaklardır.

Belirli yaş sınırından sonra oluşan vücutta şişlik sorunu bünyeyi ciddi anlamda rahatsız eder. Cinsiyete göre değişkenlik gösteren bu sorun kadınlarda adet döneminde de belirgin hale gelmektedir. Erkeklerde ise prostat hastalığı mevcut ise bölgesel şişlik oluşumu kaçınılmazdır. Öte yandan gaz problemi, dışkı ve idrar atılamaması, iltihaplanma ve stres durumları da vücutta şişlik probleminin meydana gelmesine kaynaklık eder. Ayrıca küçük nedenlerle birlikte de yüzünü gösteren bu rahatsızlık söz misali uykudan uyanınca dahi ortaya çıkabilir. Ciddi hastalıklar dışında oluşan vücutta şişlik rahatsızlığı tedirgin edici nitelikte değildir. Bunun için birtakım önlemlerin alınarak doğal vücut dengesine kavuşulması mümkündür.


Vücutta Şişlik Nasıl Geçer?


Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen vücutta şişlik durumu mutlaka hastane kuruluşlarınca doktor tarafından muayene sonrası tedavi aşamasıyla ele alınmalıdır. Bu rahatsızlığın altında yatan sebepler kan ve idrar tahlillerinin yapılıp analiz edilmesiyle teşhis edilir. Cerrahi müdahale veya ilaçlı tedavi ile belirli zaman zarfında vücutta şişlik sorunu geçer. Bunun yanı sıra yeme içme hususunda birtakım önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle aşırı tuzlu besin maddelerinin tüketiminin en az seviyeye indirilmesi, günlük su ihtiyacının düzenli bir şekilde karşılanması, yürüyüş, belirli aralıklarla spor faaliyetlerinin yapılması, vitamin ve mineral değeri yüksek organik gıdaların tüketimi, mikrobik alanlardan uzak durulması, sağlıksız besinlerin tüketilmemesi, kan akış hızının masaj ile dengelenmesi ve stresten uzak durulması vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan şişlik yapılanmasının ortadan kalkması yönünden fayda sağlar.

Vücutta Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Güncel

Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi