Başta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Başta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Başta Şişlik; Baş bölgesinde meydana gelen şişlik başlangıç olarak yağ bezesi olarak görülür. Fakat başta oluşan bu şişlikler yağ bezesi olarak tanımlanmaz, kist ya da kitle olarak adlandırılır. Bu sorunu yaşamadan önce başınızı herhangi bir darbe almadı iseniz ya da bir yere çarpmadıysanız %90 ihtimal ile patolojiktir yani hastalıklarla ilişkili olarak kendisini gösterir.


Başta Şişlik Çeşitleri


Başta şişlik sorunu ile doktora başvuran hastaların %70 yakını yağ kisti olarak kendisini gösterir. Bunun dışında lenf bezi, ben, siğil ya da hemanjom (Damar beni) de olabilir.


Başta Yağ Kisti


Halk arasında yağ bezesi olarak bilinse de bazı durumlarda yağ bezesi olmayabilir. Pek çok insanın genel şikâyeti olan yağ kisti, kıl dibinde salgı üreten yağ bezinin salgısının aktığı yerin tıkanması nedeni ile doku içine birikmesi ile meydana gelir. Yağ bezeleri ise cildin alt tarafında yer alan yağ hücrelerinin kontrolsüz olarak büyümesiyle oluşur. Tedavi edilmediği müddet büyür. Ciddi bir ağrı, sızıya sebep olmaz fakat sert bir yapısı vardır. Yağ kistlerinin tek tedavisi ameliyattır. Ameliyat sonrası bu durum kesinlikle aynı bölgeden tekrar etmez, yaşanacak olsa dahi farklı bölgelerden oluşur.


Başta Ben ya da Siğil


Ben, genel olarak yüz ve ense kısmında kendini gösteren ve nevüs ayı döneminde aynı zamanda saçlı deride kendisini gösterebilir. Saçlı deride oluşan benlerde de tedavi yüzdeki benlerde olduğu gibi ameliyatsız yapılır ve teknoloji kullanılır. Ben tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemi; Radyo Frekans ve Elektrokoter ile buharlaştırmadır. Başka bir yöntem ise Lazer Yöntemi ile Ben Tedavisi fakat bu yöntem saçlı deride oluşan ben tedavisinde kullanılmaz. Çünkü lazer ışınları saç diplerini öldürür ve saçların dökülmesi, zarar görmesi riski vardır. Tedavi sonrasında ben aynı bölgede tekrar etmez, çıkacak olsa dahi farklı bölgelerde kendisini gösterir.


Başta Hemanjom

Hemanjom, halk arasında damar beni olarak bilinir. Bu durum çok nadir karşımıza çıkar. Genel olarak yeni doğan bebeklerin damar olan kısımların kırmızı ben olarak kendisini gösterir. Bu durumu normalde tehlikeli değildir fakat büyürse sıkıntı oluşturur. Normalde toplu iğne ucu büyüklüğünde olan damar beni büyüme, gelişme sürecine girdiği zaman gözlerde körlük oluşumuna sebep olabilir. Genel olarak ameliyatsız tedavi yöntemi kullanılır. Köpüklü hemanjom ya da Lazer yöntemi kullanılır.

Başta Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Kafada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Güncel

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?