Yanakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yanakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta şişlik, birçok zaman ağrısız bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bazen de ağrılı olarak görülen bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Yanakta oluşan şişlik nedenine bağlı olarak ağrılı ya da ağrısız bir şekilde görülebilmektedir. Ancak en küçük bir rahatsızlık bile bu durumdan duyuluyorsa, gerekli olan müdahaleler geciktirilmemelidir. Tıbbi olarak çok ciddi bir şekilde müdahale edilebilen yanakta şişlik durumları beraberinde birçok belirtiyi ortaya çıkartabilmektedir. Bu belirtilerinde herhangi biri yanakta şişlikle birlikte görülüyorsa kesinlikle acilen doktora gidilerek acil destek sağlanmalıdır. Bu belirtiler ise yüz bölgesinde, dudak bölgesinde ve dilde meydana gelen aşırı ve ani şişlik durumunda acil müdahale şarttır. Bunun yanı sıra nefes darlığı ve solunum sorunları, boğulma ve deri üzerinde herhangi bir döküntü, tamamen acil müdahale belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.


Yanakta şişlik neden olur?

  • Yanakta şişlik sorunlarının en sık görülen nedenleri tabi ki diş üzerinde meydana gelen çürükler ve diğer durumlardır. Diş sorunlarında bölgede oluşan iltihaplar ve diğer şişlikler tamamen yanakta şişlik sorununa neden olarak müdahale gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda genellikle şişliğe aşırı ağrı da eşlik etmektedir.
  • Alerjik reaksiyonlar yanakta şişlik nedenleri arasında en büyük etkenlerden biridir. Özellikle tüketilen yiyeceklere bağlı olarak alerjik reaksiyonlar çok sık meydana geldiği için tüketilen besinlere çok daha fazla dikkat edilmelidir.
  • Akne ve çıbanlar hem estetik olarak hem de sağlık sorunu olarak çok ciddi bir şekilde şişlik sorunlarına neden olmaktadır. Eğer böyle bir durum görülüyorsa kesinlikle akne ile uğraşılmamalı gerekirse tıbbi destek alınmalıdır.
  • Tükürük bezi sorunlarında da yanak bölgelerine yakın olan çene bölgelerinde şişlikler oluşabileceği için direk olarak yanakta şişlik olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle tükürük bezlerinde de sorunlar ortaya çıkmış olabilmektedir.
  • Lenf şişlikleri çene üzerinde direk etkilere neden olmaktadır. Çünkü lenf düğümler çenelere yakın olarak kulak bölgelerinde de bulunduğu için meydana gelebilecek en küçük sorunda bile lenf düğümleri iltihaplara bağlı olarak yanakta şişme oluşturabilmektedir.
Yukarıdaki durumların yanı sıra yanıklar, deri kanseri, enfeksiyonlar, çeşitli tıbbi ilaçların yan etkileri, geçirilen yeni ameliyatlar, kabakulak hastalığı, sağlıksız ve yetersiz beslenme, boğaz enfeksiyonları yanakta şişme ortaya çıkabilmektedir.


Yanakta şişlik tanı ve tedavi nasıl yapılır?


Yanakta şişlik sorununda sorunun tedavisi için tabi ki öncelikle teşhis edilmesi gerekmektedir. Teşhis için ise yanaktaki şişliğin dişlerden mi yoksa yanaklardan mı kaynaklandığının anlaşılması gerekmektedir. Bunun için hasta zaten ağrının dişten kaynaklandığını ya da yanaklardan kaynaklandığını anlayacaktır. Eğer bir iltihap söz konusu ise bu durumda genellikle antibiyotik tedavileri yapılmaktadır. Bunun haricinde evde tedavi için bol bol sıvı tüketerek aynı zamanda buz tedavisi yapılması ile çözülebilmektedir. Aksi durumlarda sorunun ortadan kalkması zorlaşacaktır. Bunların yanı sıra tedaviler içerisine bitkisel tedavilerin de çok büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü bazı bitki çayları bu gibi şişliklerde sorun enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkıyorsa bu enfeksiyonların bağışıklık sistemi sorunlarını giderdiği için ciddi bir şekilde etki göstermektedir.

Yanakta Şişlik Yorumları

soru

İdil

05 Eylül 2018 Çarşamba

İki gündür yanak şişliği ile uğraşıyorum. Ağzımın iç kısmında yaralar meydana geldi. Sanki ağzımın içerisinde yağ bezeleri var. Su toplamış bir halde bulunuyor. Bu yüzden hiçbir şey yiyemiyorum. Su içerken bile zorlanıyorum. Yanağımda oluşan şişme de henüz geçmedi. Geçici bir durum sanıyordum ancak bir türlü kurtulamadım. Ne yapmalıyım gerekiyor?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni