Boyunda Şişlik Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda şişlik, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Tek başına bir hastalık değil hastalık belirtisi olarak değerlendirilir. Boyunda şişlik genelde beze şeklinde görülür. Tedavi edilmesi ve tedavide başarılı olunabilmesi için altta yatan nedenin doğru tespit edilmesi gerekir. Boyunda şişlik, boyunda yığılma yapmış bir kabarıklık olarak görülür. Her yaşta ve her cinste ortaya çıkabilir. Şiş olan bölgede enfeksiyon gelişirse hassaslaşabilir. Çoğu kişide ufak olduğu için yıllarca fark edilemeyebilir.

Boyunda şişlik yani beze tespit edildikten sonra enfeksiyon ve farklı hastalıkların oluşma riskine karşı hemen tedaviye başlanması gerekir. Boyun şişliği her zaman bir hastalık habercisi olmayabilir. Bazen şişlik genetik olarak ya da lenf düğümleri sebebiyle ortaya çıkabilir.


Boyunda şişlik neden olur?


Lenf bezi şişmesi: Boyunda şişlik genelde lenf bezi şişmesi sebebiyle ortaya çıkabilir. Lenf bezi şişmesine de genelde enfeksiyon sebep olur. Lenf bezi enfeksiyon haricinde farklı sebeplere bağlı olarak da şişebilir. Bu sebepler;

Streptokok boğaz ağrısı: Bakteriler sebebiyle oluşan boğaz ağrısı daha çok çocuklarda görülür ve boğazda şişliğe sebep olur. Bakteri nedeniyle boğaz ağrısı solunum ve fiziksel yollarla bulaşır. Baş ağrısı, ateş diğer belirtileridir.

Kedi tırmığı hastalığı: Kedi tırmalaması nedeniyle oluşan hastalıkta boyunda lenf düğümlenmesi ve beraberinde şişlik görülür.

AIDS: Bağışıklık sistemini tehlikeye sokan bir hastalık türüdür. Gribe benzer belirtiler yaşanır. Cilt döküntüsü, lenf bezi şişmesi, ateş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler yaşanır. Bazı vakalarda vücutta farklı alanlarda şişlik görülebilir.

HIV virüsü: Bağışıklık eksikliği sebebiyle ortaya çıkan hastalık, boyun şişliği, ateş, halsizlik ve ağrı hislerine yol açar. Lenf düğümlenmesi hastalık ilerlemişse yaşanır.

Hodgkin lenfoma: Lenf düğümlerinde kötü huylu tümörlerin saptanmasıdır. Lenfositler hızlı bir şekilde bölünerek çoğalır. Boyun, karaciğer, dalak ve kemik iliğinde ortaya çıkar.

Lösemi: Akyuvarlarda oluşan tümör boyun dahil tüm vücutta kümelenmiş şekilde görülür. Şişlik ve bezelerin oluşmasına sebep olur.

Kabakulak: Daha çok çocuklarda rastlanan virüse bağlı gelişen bir hastalık türüdür. Ateş, kas ağrısı, tükürük bezlerinde şişlik gibi belirtileri vardır.

Tükürük bezi tümörleri: Kulağın arka tarafından başlayarak boyuna doğru ilerleyen tükürük bezlerinde tümör gelişir ve bu tümör boyunda şişliğe sebep olur.

Tükürük bezi taşları: Et bezinde birikinti nedeniyle ortaya çıkar. Taşlar kanalı tıkayarak tükürük akışını önler. Boyun şişmesine sebep olan tükürük bezi taşları nedeniyle çene, kulak ve boyun altında da şişlikler gelişir.

Guatr: Tiroit üretiminin az ya da çok olması nedeniyle ortaya çıkan guatr boyunda şişliğe sebep olur. Düşük olması iyot eksikliği, aşırı olması ise sigara, alkol kullanımı ya da enfeksiyona bağlı olarak gelişir.

Tiroit kanseri: Meydana çıkması yıllar alır. Tiroit bezi hücrelerinin anormal şekilde büyümesi olarak tanımlanır. Yutkunurken zorlanma, acı hissi, boyunda şişlik ortaya çıkan belirtilerdir.


Boyunda şişlik tedavisi nasıl yapılır?


Boyunda şişlik tedavisi altta yatan nedene yönelik yapılır. Bunun için önce şişliğe neden olan hastalığın bulunması gerekir. Neden tespit edildikten sonra uygun tedavi seçeneği planlanır. Enfeksiyon sebebiyle şişlik oluşmuşsa antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bazı durumlarda şişlik için kemoterapi, hormon tedavisi ya da cerrahi işlem gerekebilir.

Boyunda Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Kulak Arkasında Şişlik Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6