Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Şişlik, Şişliğin ilk nedeni yaşanılan travma sonrasında meydana gelmektedir. Pek çok kişide meydana gelen sırtta şişlik bazı insanlarda küçük boyutlarda oluşurken, bazı insanlarda daha büyük boyutlarda görülebilmektedir. Sırtta şişlik kişi eli ile dokunduğunda bile kolaylıkla fark edilebilen bir durumdur. Aynı zamanda sırtta şişlik kişi farkında bile olmadan aldığı darbe ya da baskı sebebi ile de meydana gelebilmektedir. Bunun için sırtta oluşan şişliğin neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı iyi düşünülmelidir. Eğer yaşanılan bir darbe sonrasında sırtta büyük çapta bir şişlik oluşmuş ise en kısa sürede hemen bir uzmana görünmek yararlı olacaktır. Çünkü bazen hafife alınan şişlikler ileri dönemde büyük problemlere yol açabilmektedir.

Bazen sırtta şişlik küçük çapta bile meydana gelse ileride ciddi dereceli cilt hastalıklarına zemin hazırlayabilmektedir. Hiç beklemediğiniz bir anda sırtta şişlik meydana gelmişse, genellikle farkında olmadan alınan bir darbe veya travma sonrasında oluşmuştur. Bu durumda endişelenmeye gerek yok, hemen bir uzmana başvurmanız sağlık bakımından çok faydalı olacaktır.


Sırtta Şişlik Neden Olur?

  • İstem Dışı ya da Kaza Sonucu Alınan Darbeler: Sırt bölgesinde ortaya çıkan şişliğin ilk sebeplerinden bir tanesi de yaşanılan travma ya da kaza sonrasında meydana gelmektedir. Darbe genellikle kişinin çalışma ortamından ya da arkadaşının kendisine yapmış olduğu küçük bir şaka sonucunda oluşabilmektedir. Bunun için sırtta şişlik görüldüğü zaman neden kaynaklı olarak oraya çıktığı iyice araştırılmalıdır.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Sırt bölgesindeki şişliğin başka bir nedeni de alerjik problemlerdir. İnsanlarda ortaya çıkan alerji problemleri sonucunda şişlik vücudun herhangi bir bölgesinde ya da sırtta görülebilmektedir. Sizin de alerjik probleminiz varsa sırt bölgesinde meydana gelen şişlik muhtemelen bundan kaynaklı olarak ortaya çıkmıştır.
  • Yağ Bezesi: Özellikle kişinin cildinde iltihaplanmaya bağlı yağ bezesi oluşumu sırtta şişliğe yol açabilmektedir. Sırt bölgesinde ortaya çıkan yağ bezesi bazen bir buğday tanesi kadar küçük olsa da bazen ceviz büyüklüğünde bile görülebilmektedir. Eğer sırtınızda el ile dokunduğunuzda yumuşak bir şişlik söz konusu ise muhtemelen yağ bezesinden dolayı olma ihtimali var demektir.

Sırtta Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sırt bölgesinde görülen şişlik hemen her yaştaki insanda görülebilmektedir. Bunun için kişiye uygulanacak olan tedavi öncesinde sırttaki şişliğin neden kaynaklı olarak meydana geldiği araştırılmalıdır. Aksi halde sorunun nasıl oluştuğu araştırılmaz ise hiçbir şekilde bir tedavi yöntemine gidilemez. Sonuç olarak sırtta şişlik neden kaynaklı olarak ortaya çıktığı araştırıldıktan sonra basit yöntemler ile bu sorun ortadan kaldırılarak tedavisi yapılabilir.

Sırtta Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Alında Şişlik Nedenleri?

Alında Şişlik Nedenleri?

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Güncel

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Diş Şişliği Nasıl Geçer?