Kasıkta Şişlik Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Kasıkta şişlik, birkaç nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Kasıkta şişlik genelde kolay fark edilmemektedir. Kasıkta oluşan şişlik fark edildikten sonra takip edilerek büyüme olup olmadığına bakılır. Eğer şişlik olan kısımda büyüme fark ederseniz ya da şişlik haftalar geçmesine rağmen iyileşme göstermediyse mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Bu tür şişlikle vücutta genelde lenf bezlerinin olduğu noktalarda meydana gelmektedir. Lenf bezleri enfeksiyonlar sebebiyle şişme meydana getirebilmektedirler. Şişlik bazen vücudun oluşturduğu basit yağ bezeleri olabilmektedir. Bunlar bazen dokunulmadan kendiliğinde ortadan kaybolmaktadır. Bazen cerrahi müdahale ile alınabilmektedir.


Kasıkta şişlik neden olur?

  • Kasıkta şişlik için ilk akla gelen lenf bezlerinin oluşturduğu şişlikler olmaktadır. Bu şişlik genelde bacaklarda ya da yakın organlarda bir yara ya da enfeksiyonun belirtisi olmaktadır. Bu enfeksiyon ayak üzerinde çıkan mantar nedeniyle bile olabilmektedir. İdrar yollarının üşütülmesi sonucunda meydana gelen iltihaplanma lenf bezlerinin şişmesine neden olabilmektedir. Burada takip edilmesi gereken nokta idrar yaparken yanma var mı? Yakın bölgelerde açık yara olması, sık idrara çıkma gibi nedenler tanı konmasında faydalı olmaktadır. Zaten yapılacak kan testlerinde kan değerlerine bakıldığı zaman olası bir enfeksiyon ortaya çıkacaktır. Enfeksiyon dışında bazı kanser rahatsızlığı da kasıkta şişlik meydana getirmektedir. Lenfoma yani lenf bezi kanseri şişmenin nedeni olmaktadır. Bu şişlikte zaten yine yapılacak tetkiklerde ortaya çıkacaktır. Lenfoma meydana geldiğinde diğer lenf bezlerinde de şişlik meydana gelebilecektir. Enfeksiyon türü şişmeden tedavi ana rahatsızlığın antibiyotik ya da diğer tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılmasında sonra kaybolacaktır. Ancak siz kendiniz antibiyotik almamalısınız. Lenfoma da ise hastalığın ilerleme durumuna göre ilaç tedavisi ve kemoterapi uygulaması yapılmaktadır.
  • Kasıkta şişlik için diğer bir neden ise fıtık olmaktadır. Bölgede meydana gelen bir fıtıklaşma zamanla elle hissedilebilir hale gelebilmektedir. Kadın ya da erkek eşit oranda görülebilen durumlardan biridir. Fıtık denilen problem oluşumu karın duvarında meydana gelen bir yırtılmadan dolayı iç organların cilt altında şişlik oluşturması olmaktadır. Bu şişlik ayakta ele gelirken uzandığınızda ortadan kaybolabilmektedir. Yatınca kaybolmasının nedeni aşağı sarkan organın yatınca geri toparlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu organ %80 bağırsak olmaktadır. İlerleyen fıtıklarda hasta artık psikolojik olarak rahatsız olduğu için fıtığı içeri itmek istemektedir. Kasıkta şişlik yapan fıtık genelde aşırı zorlanmadan ya da genetik olarak doğuştan meydana gelen karın duvarı zayıflığından meydana gelmektedir. Özellikle ağır şeyler kaldıran kişilerde görülse bile kabız olduğu için sürekli ıkınmak zorunda olan kişilerde de tetikleyici olmaktadır. Tedavisi genelde cerrahi müdahale ile açık ya da kapalı ameliyat ile yapılmaktadır. Hasta tedaviden sonra kısa sürede ayağa kalksa bile ortalama 1 yıl kendisini koruması gerekmektedir.
  • Bölgeye alınan darbe ya da böcek sokması gibi nedenlerle kasıkta şişlik meydana gelebilmektedir. Kasık bölgesinde bulunan kaslarda meydana gelen yırtılma sonucu ödem oluşması şişliğin nedeni olabilmektedir. Ancak ilk iki nedene göre bu nadir olmaktadır.

Kasıkta Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri

Boğazda Şişlik Hissi Nedenleri

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesi Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?