Bilekte Şişlik Nasıl Meydana Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilekte Şişlik Nasıl Meydana Gelir?

Bilekte Şişlik, Bedenimizin anatomik yapısı içinde en fazla hareket ve karmaşık hareket yeteneğine sahip el bileğimiz, çoğu zaman yüksek tempo nedeni ile şişebilir. Bu durum çoğu zaman klinik bir durum olsa da bazen kendiliğinden geçebilir. Bilekte şişlik denilince akla ilk gelen el bileğidir. Bileğin parmaklara olan hakimiyeti, elin yoğun kullanımı bileğin stres altına girmesine neden olmaktadır.

El bileğine yapısal olarak bakıldığında beş parmağın hareketini sağlayan kemik yapıları ve sinirlerin karpal tünel ve etrafından geçerek eli kontrol ettiğini görürüz. Bilekte şişlik tam da bilek ekleminin etrafından meydana geldiğine göre sinirsel, mekanik veya damar şişmesine bağlı olarak da kendini gösterebilir.


Bilekte şişlik nasıl meydana gelir?


Ganglion kisti; Başlıca bilekte şişlik oluşumu ganglion kisti olarak adlandırılır. Esasen ganglion biyolojik bir kapsüldür, sinir hücreleri bir kapsül içinde grup halinde bulunurlar. Bu oluşum tendon kılıfı içinde veya eklem kapsülü içinde içi sıvı dolu olan kapsüldür. Kapsül içinde bulunan sıvı oldukça yoğun, tümöral ve yağ dokusu olmayan bir yapıdadır. Genel olarak yumuşak yapıda olup, nadiren biraz sert olabilir.

Ganglion kesesi içinde bulunan sıvı ile tendon ve eklem bölümleri içinde bulunan sıvı aynı özelliği sahiptir. Sıvı zaman içinde daha da koyularak jel halini alabilir.

Ortopedik sorunlar; Bununla birlikte bilekte meydana gelen ortopedik sorunlar (Kemik kırılması, burkulma, vb.) bilek şişmesine neden olur. Genel olarak tıbbi tedavi uygulanır.

Ödem; Bilekte şişliğin başka bir nedeni olan ödem, bayanları daha çok ilgilendiren bir bilek şişliği durumudur. Genel tabloya bakıldığında bilek şişliklerinin yüzde 70'inin bayanlarda oluştuğu görülmektedir. Bu durum bayanlarda ödem yapan etkenlerin fazlalığından kaynaklanır. Bunların başında özel günler, gebelik ve ilerleyen yaş gelir. Bundan başka tuz kullanımının yüksekliği, uzunca bir süre ellerin hareketsiz kalması, geçmişte yaşanan bir kaza veya ameliyat, başta kortizonlu ilaçlar olmak üzere birçok ilaçlar bilekte şişliğin oluşmasını tetikleyebilir.


Bilekte şişlik nasıl tedavi edilir?


Sıcak kompres uygulaması çok yaygın bir uygulamadır. Uygulama ile kist veya başka oluşumların o bölgeden dağılarak şişliğin inmesi sağlanabilir. Bununla birlikte sıcak çay poşetlerinin şişlik üzerine bastırılması tedavinin bir başka yöntemidir.

Her derde deva zencefil kist ve ödem oluşumunu yok etmek için kullanılabilir, zencefilin ağrı giderici etkisi, özellikle ağrılı şişliklerin ağrısının giderirken şişliğin inmesini sağlar. Bunun için yapmanız gereken gün içinde birkaç bardak zencefil çayı içmek olmalıdır.

Bir başka bitkisel çözüm ise zerdeçaldır. Gün içinde aç karna içeceğiniz bir kupa zerdeçal çayı sizi şişliklerden kurtaracaktır.

Bilekte Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karında Şişlik Hissi Nedenleri?

Karında Şişlik Hissi Nedenleri?

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda Şişlik Nedenleri

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Elde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Elde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Şişlik Nasıl Meydana Gelir?

Bilekte Şişlik Nasıl Meydana Gelir?

Güncel

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede Şişlik Nedenleri?

Güncel

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi