Ensede Şişlik Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede şişlik, genellikle yaygın olarak gözlenen şikâyetler içerisinde yer alır. Bu bölümde bulunan lenf bezlerinin yayılması ile gözlenirken; bağışıklık sisteminin enformatik sistem üzerinde oluşturduğu problemler sebebiyle ortaya çıkar. Genellikle enfeksiyon sebepli oluşan ensedeşişlik dikkate alınması gereken şikâyetler içerisinde bulunur. Bu bölümde bulunan şişlik küçük olduğu zaman dikkate alınmazken; gereğinden fazla büyük olması korku yaratabilir. Öncelikle küçük veya büyük olsun ensede bulunan şişliğin giderilmesi için vakit kaybedilmeden tıbbi tedavi gerekir. Şişliğine altında yatan nedenin belirlenmesi gerekirken; herhangi bir kötü hastalığın habercisi olacağı unutulmamalıdır.

Ensede şişlik bu bölümde bulunan hücrelerin Lenfosit antikor seviyesinin artması sonucunda ortaya çıkarken; ense bölgesinde, kulak altında, boyun bölümünde, kulak arkasında, çene bölümünde ve birçok alanda gözlenir. Bu bölümde hangi bir yerde oluşan hastalık sebebiyle yaygın olarak şişliklerde yayılma gözlenirken; genellikle kanser sebebiyle geniş bölgelerde yayılma yaptığı belirtilmektedir.


Ensede şişlik neden olur?


Oluşan bu problem enfeksiyon sebepli ise şiddetli ağrılar yapması ile ortaya çıkar. Ayrıca ense bölümünde kızarıklık oluşması, iltihaplı yara, geniz etinde şişlik, şişkinliğin ortaya çıkarak sonra tekrar kaybolması, dokunulduğu zaman yumuşaklık gelmesi ile enfeksiyon sebeple olarak gözlendiği belirtilir. Ensede şişlik kanser sebebiyle meydana gelmiş ise bu bölümde bulunan şişkinliğinin sert olduğu gözlenir. Ayrıca lenf bezindeki şişlik sebebiyle ağrı oluşmadığı belirtilmektedir. Bu bölümde bulunan şişlik aylarca devam ederken; ihmal alınması halinde kanserin yayılmasına sebebiyet verir. Genellikle 35 yaş üzeri yetişkin kişilerde görülmesinin yan ısıra bu bölümde şişkinlik ile kızarıklık gibi bulgular ortaya çıkar.


Ensede şişlik belirtileri nelerdir?


Kişinin eli ile ensesinde bulunan şişliği fark etmesiyle kendini belli ederken; bu bölümde ağrı yaşanmasına sebebiyet verir. Ayrıca bu süreç içerisinde kişide halsizlik, uykusuzluk, stres, asabiyet gibi bulgular ile eşlik ederken; ensede şişlik bu bölümde hassasiyet oluşmasına sebebiyet verir. Dikkate alınması gereken şikâyetler içerisinde yer alır. Bu bölümde ele gelen sertlik bulunuyor ise yayılma yapacağı dikkate alınarak vakitlice tedavi edilmesi gerekir.


Ensede şişlik tedavisi nasıl yapılır?

  • Öncelikli olarak doktorun uygulayacağı el ile muayene sonrasında hastanın öyküsü dinlenerek gerekli tedavi yöntemi izlenir.
  • Ensede şişlik enfeksiyon sonucu meydana gelmiş ise doktorun uygun gördüğü ilaçları kullanılarak bu bölümde bulunan enfeksiyonun giderilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde hastaya antibiyotik uygulaması yapılırken; hastanın takip edilerek sürekli kontrollerinin uygulanması gerekir.
  • Ayrıca hastaya kan tahlili yapılırken; radyolojik tetkikler istenir.
  • Ensede şişlik bölümünde ultrason ve MR yöntemleri kullanılarak şişliğin asıl nedeninin belirlenmesi gerekir.
  • Ensede şişlik tümör sebebiyle meydana gelmiş ise yeterli düzeyde muayene edilmesinin sonrasında ense, boyun ve baş bölgesine uygulanacak radyolojik tetkikler ile şişliğin asıl nedeninin kanıtlanması gerekir. Yapılan tetkikler ve muayene sonrasında gerekir ise hastadan biyopsi alınarak bu bölümünde bulunan şişliğin kitle içerisinde bulunan hücrelerinin takip edilmesi gerekir.
  • Kanser sebebiyle bulunuyor ise hastaya cerrahi uygulama yapılarak bu bölümde bulunan kitlerin çıkartılması ile şişliğin giderilmesi sağlanır. Uygulamanın ardından hastaya Radyoterapi ve kemoterapi uygulaması yapılarak kanserinin oluşturduğu etkilerin giderilmesi sağlanır.
  • Endese şişlik tedavisi içerisinde hastanın kendi sağlığına dikkat etmesi, dengeli ve sağlıklı beslenmesi, stresten uzak durması, alkol ve sigara kullanımını bırakması tavsiye edilir.
  • Zorlu bir süreç olduğu için ensedeki şişlik kanser sebebiyle meydana gelmiş ise tedavisi gereğinden fazla uzun sürebilir. Bu sebepten dolayı erken tanı hayat kurtardığı için vakit kaybedilmeden şişliklerin dikkate alınması; hastalığın tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Ensede Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Alt Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?