Ayak Üstünde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Üstünde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak üstünde şişlik; Aslında ödem olarak bilinen ayak üstünde şişlik oldukça yaygın görülen bir problemdir. Çoğunlukla ciddi bir rahatsızlık anlamına gelmeyen ayak üstünde şişlik bazı durumlarda ise birtakım hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için mutlaka Bir Uzman doktor tarafından değerlendirilmelidir. Birçok kişide ortaya çıkan bu durum kişinin günlük hayatta oldukça zorlanmasına neden olabileceği gibi birçok nedenden de kaynaklanabilir. Ayak üstünde şişlik, ayak üzerinde bulunan damarlarda yumuşak doku toplanması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık eğer kişinin normal hayatını olumsuz olarak etkiliyorsa bu durum ayak damarında meydana gelmiş herhangi bir rahatsızlık sonucunda oluşabileceği için mutlaka ciddiye alınmalıdır.


Ayak üstünde şişlik neden olur?


Ayak üstünde şişlik tek bir ayakta olabileceği gibi her iki ayakta da görülebilir. Bu durum eğer her iki ayağı da etkiliyorsa ayak üstünde şişlik kalp rahatsızlığı ya da vücudun etkilenmesine neden olan başka bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Tek taraflı olan ayak üstünde şişlik ise çatlama, burkulma ve kırılma gibi sakatlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Ayak kırılmasında ya da herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan sakatlıklarda ayak üstünde şişliklere neden olabilir. Ayak üstünde şişlik bunların dışında kalp büyümesi ve kalp yetmezliği gibi kalp rahatsızlıklarından da kaynaklanıyor olabilir. Kalp rahatsızlıklarında kalbin kanı pompalaması yavaşlayacağı için bu durum ayak üstünde şişliklere neden olur. Bununla beraber böbreklerde ortaya çıkacak herhangi bir problem, aşırı tuzlu gıdalar tüketilmesi, karaciğer hastalıkları, geçirilen herhangi bir ameliyattan sonra uzun zaman boyunca hareketsiz kalınması, birtakım ilaçların yan etki yapması ve magnezyum eksikliği gibi durumlar da ayak üstünde şişlik oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda aşırı kilodan dolayı ayaklara aşırı baskı uygulanması ve hamilelik de ayak üstünde şişlik oluşmasına neden olan en önemli etkenler arasında sayılabilir.


Ayak üstünde şişlik tedavisi nasıl yapılır?


Ayak üstünde şişlik genellikle bu durumun nedenine göre tedavi edilir. Ayak üstünde şişlik durumunda kişiye öncelikle ayaklarını kalp hizasından yukarı seviyede tutulması tavsiye edilir. Bu durum sayesinde ayakta biriken sıvılar azalır ve zaman içerisinde ayaklar normale döner. Ayak üstünde şişlik problemi yaşayan kişilerin geceleri yatarken ayaklarının altına yastık koyarak uyumasın da fayda vardır. Ayak üstünde şişlik eğer magnezyum eksikliğinden kaynaklanıyorsa bu durumda kişinin magnezyum takviyeleri alması gerekir. Bu şekilde şişlik zaman içerisinde giderilir. Ayak üstünde şişlik yaşayan kişilerin aynı zamanda aşırı tuzlu gıdalardan uzak durarak bol bol su içmesi gerekir. Bununla beraber ayakta kan akışının hızlanmasını sağlayıp şişliklerin azalmasına yardımcı olacak bazı egzersizlerin yapılması ayak üstünde şişlik problemine oldukça faydalı olur. Hareketsiz yaşam ve uzun süre masa başında oturulması da şişliklere neden olabileceği için bu gibi durumlardan uzak durulması gerekir. Herhangi bir sakatlık nedeniyle ortaya çıkan ayak üstünde şişlik ise soğuk uygulama ile tedavi edilir. Ayrıca şişlik olan bölgeye kan dolaşımının hızlanması için masaj yapılması kişi de oldukça rahatlama sağlar. Ancak ayak üstünde şişlik kırık gibi önemli bir durumdan kaynaklanıyor ise mutlaka Uzman bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Üstünde Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Güncel

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?