Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boyun altında şişlik, genellikle ağrılı olarak gözlenir. Bu bölümde bulunan lenf düğümleri ile alakalı gelişir. Özellikle bademcik etrafında, boyun kısmında ve çenenin alt taraflarında görülen şişlikler ile ortaya çıkarken; enfeksiyon ile alakalı olduğu da bilinmektedir. Şişliğin altında yatan nedenin araştırılması için mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekir. Boyun altında şişlik lenf düğümleri ile ilgili bulanıyor ise bu bölümde bulunan bağışıklık sisteminin savunma mekanizması içerisinde meydana getirdiği şişlik olarak ortaya çıkmaktadır. Vücutta bulunan zararlı patojenlerin fitre edilmesini sağlayan lenf düğümleri bu bölümde şişlik ortaya çıkartır. Vücudun antikor üretmesi ile lenf salgısının artması ile bu bölümde şişlik gözlenir. Vücudun çeşitli yerlerinde görünen bu şişlik boyun altında şişlik olarak da boyun bölümünde görülebilir.


Boyun altında şişlik neden olur?


Birçok sebepten meydana geldiği belirtilirken genellikle bu bölümde bulunan enfeksiyon, bakteri, viral sebeplerden dolayı ortaya çıktığı belirtilmektedir. Şişlik ile ağrı, boğaz bölümünde hassasiyet, üst solunum yollarında problem, boyun hassasiyeti gibi sıkıntılara neden olabilir. Vakit kaybedilmeden tedavisi için kontrol gerekir. Ayrıca bu bölümde bulunan kulak ve diş problemleri sebebiyle boyun altında şişlik olduğu belirtilmektedir. Beyaz kan hücrelerinin gereğinden fazla artış göstermesi boyun altında şişliğe neden olur. Bazı kişilerde ise şişlikle birlikte bu bölümde oluşan sertlik olduğu belirtilmektedir. Kanser ile ilgili meydana geldiği belirtilmektedir. Ayrıca soğuk algınlığı, kızamık, diş eti iltihabı, ağızda bulunan yaralar boyun altında şişlik oluşmasına etki eder.


Boyun altında şişlik tedavisi nasıl yapılır?

  • Bu süreç içerisinde doktorun yapacağı elle muayene ile bu bölümde bulunan şişliği tanısının enfeksiyonla ilgili olduğunun tanısının konulması sağlanır.
  • Muayenenin ardından hastaya kan tahlili uygulaması yapılır. Şişlik enfeksiyona bağlı bulunuyor ise hastaya antibiyotik uygulanması verilirken; ağrı kesici de verilerek ağrılarının azaltılması sağlanır.
  • Bu bölümde bulunan şişlik ile sertliklerde gözleniyorsa hastaya gerektiği teknikler uygulanır. Emar ve tomografi yöntemleri kullanılarak bu bölümünde bulunan şişliğin altındaki sertliğin kanser ile alakasının olup olmadığı araştırılır.
  • Kanser ile ilgili şüpheye bulunuyor ise biyopsi yapılarak bu bölümden parça alınır. Patoloji sonucuna göre değerlendirme yapılarak kanser bulunuyor ise boyun altındaki şişlik çıkartılarak tedaviye devam edilir.
  • Boyun altında şişlik, tedavisine Radyoterapi ve kemoterapi uygulaması ile kanser kalıntılarının giderilmesi sağlanır.
  • Bu süreç içerisinde hastanın düzenli olarak doktor kontrollerini yaptırması ve gerekli düzeyde sağlıklı ve dengeli beslenmesi tedaviye yardımcı olur.
  • Boyun altında şişlik dikkate alınmazsa birçok hastalığın oluşumuna sebebiyet verir. Erken tanı hayat kurtarır.

Boyun Altında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Kanser Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arasında Şişlik Tedavisi

Bacak Arasında Şişlik Tedavisi

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Güncel

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Güncel

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?