Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anüste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Anüste şişlik, herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle oluşan şişlikler için gerekli olan muayeneler yapılmadan herhangi bir neden belirtmek yanlış olacaktır. Anüste şişlik, insanlarda çok ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle ortaya çıkarmış olduğu belirtiler nedeni ile birçok zaman insanların yaşamını etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren durumlara neden olmaktadır. Anüste şişlik sorunu hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilecek bir durum olsa bile genellikle orta yaşlarda daha çok görülmektedir. Bu sorun için gerekli olan tedaviler daha çok anüste şişlik sorununa neden olan alt nedenlere yönelik yapılmaktadır. Yani anüste oluşan şişliklerin bir belirti olarak ortaya çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.


Anüste şişlik nedenler nelerdir?


Basur: Günümüzde ülkemiz içerisinde en sık karşılaşılan anüste şişlik sorununun nedeni basurdur. Makat bölgesinde oluşan basur rahatsızlığı, anüste ve anüs kanalında bulunan damarlardan kaynaklanan sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Genel olarak damarların anüsten dışarı çıkması şeklinde açılabilir. Genellikle kronik ishal, yaşlanma, hamilelik ve kabızlık gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Makatta çatlak: Bir diğer adı ile anal fissür olarak bilinen bu sorunda anüs bölgesinde oluşan çatlaklar iltihaplanarak ciddi bir şekilde şişme olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlarda gerekli olan müdahaleler yapılmadıkça sorun daha da artar. Bu durum bazen daha da ilerleyerek aylar sonra da ortaya kendisini çıkarabilmektedir.

Apse: Anüste şişlik sorunu bazen meydana gelen apselerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Meydana gelen mikroplar ve anal kanalda bulunan dokuların iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Bazen cinsel yolla bulaşan iltihaplar ve idrar yolu iltihapları da bu nedene bağlı olarak anüste şişlik oluşumuna neden olabilir.

Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan bazı hastalıklar insanlarda bu sorunların oluşmasına neden olabilir. Özelikle aşırı gıdasız kalmak, şeker hastalığı, kanser ilaçları gibi durumlar bağışıklık sistemini zayıflatarak anüste şişlik oluşmasına neden olmaktadır.


Anüste şişlik nasıl tedavi edilir?


Anüste şişlik için herkes doktora gidememektedir. Bazen çekinme nedeni ile bazen de diğer nedenlerden dolayı insanlar doktora gitmekten çekinebilmektedir. Bu durumlarda yapılabilecek bazı işlemler vardır ama bu işlemlerden bazıları kesinlikle doktora gidilmesini gerektirecek durumlardandır.
  • Anüste çatlak sorunu için sıcak su tedavisi evde yapılabilecek tedavilerdendir. Öyle ki gün içerisinde 2 ya da 3 kez kadar sıcak suya oturma işleminin gerçekleştirilmesi durumunda bu sorun ciddi bir derecede azalacaktır. Bu durumlarda 20 dakika kadar her oturmada sıcak su ile bu şişlikler azaltılabilir. Özellikle hemoroid, anal fissür gibi durumlara bağlı olarak meydana gelen şişlik sorunları ciddi derecede azalmaktadır.
  • Bol bol lifli gıdalar tüketilmeli ve bol bol sıvı besinler tüketilmelidir. Bunlar anüste şişlik için ciddi derecede faydalar gösterecektir.
  • Hamamelis adı verilen tedavi yöntemi de bir o kadar önem taşıyan yöntemlerden biridir. Bu bir bitki olduğu için önemli tedavi yöntemlerindendir. Su ile seyreltilen hamamelis yağını direk anüste şişlik sorunu için bölgeye uygulayabilirsiniz.

Anüste Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Güncel

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?