Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında şişlik, günümüzde tüketilen besinlerin ve sıvıların karın şişlik oluşturma adına büyük etkisi vardır. Özellikle karındaki şişliklerin ana nedeni gaz olduğunu ileri sürseler de aslında birçok nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Bazen karın şişliği karındaki bir dolgunluk ve gerilme hissiyatıyla ortaya çıkar bir rahatsızlık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman sindirim sisteminin normal olarak çalışan işlevinin bozulmasıyla beraber bağırsak gazında artış olması sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Bazen yeteri kadar beslenmemek gaz oluşumunu arttırır ve mide hava dolar.


Karındaki şişlik nasıl teşhis edilir?


Karındaki şişliklerin neyden kaynaklandığını tespit etmek için doktor tarafından bir medikal uygulaması yapılmaktadır. Öncelikli olarak doktor hastanın tıbbi geçmişini irdeleyip ve belirtilerin kalıcı mı geçici mi olup olmadığını anlamak için birtakım fiziksel testler uygular. Doktor karın şişliğinin belirtileri kısa süreliğine olduğunu beyan etmesi durumunda sorunların birtakım alışkanlıkların değiştirilmesi sonucunda çözülebilecek gaz artışı olduğu teşhisi konabilir. Başka değişle karındaki şişliklerin teşhisi için gaz yakınmalarından dolayı meydana gelen hastalıkların oluşabileceğini ve kişiye yapılacak teşhis ile hastalıklar giderilebilir. Karın şişliği teşhisi hangi gıdalardan oluştuğu da tespit edilir. Çünkü yapılacak karın şişliği teşhisi uygulanacak tedavi açısından büyük önem taşımaktadır.


Karın şişlik neden olur?


Karın şişliği yenilen yemeklerde aşırıya kaçmasın durumunda ortaya çıkabilir. Fakat her öğünde ortaya çıkan karın şişliği az ya da çok yeme fark etmeksizin gene ortaya çıkması durumunda değişik nedenleri olabilir. Yani bu durumda yenilen besinlerin gerektiği kadar sindirim sisteminde yeteri kadar sindirilmemesi ve bu durumu engelleyen birçok sorun bulunmaktadır. Bu sorunları beraber incelemeye çalışalım.
  • Gaz yapan yiyecekler: Birçok yiyecek diğerlerine göre daha fazla bağırsaklarda gaz oluşumunu tetikler. Bu durumdan dolayı yemeklerden sonra gaz sebebiyle karın şişkinliği yaşanır. Bu yiyecekler arasında meyveler, fasulye, karnabahar, marul, Brüksel lahanası gibi besinler karın şişliğinin oluşmasında ilk sırada yer almaktadır. Fakat gaz yapan yiyecekler haricinde kızartmalar, yağlı yiyecekler, mideye zorlayan ve sindirimi güç olan ve gaza sebebiyet veren yiyecekler de mevcuttur. Sakız çiğnemek, hızlı yemek yemek gibi alışkanlıklar da karında şişliklerin oluşmasına neden olur.
  • Sindirim enzimlerin eksikliği: Günlük olarak tükettiğimiz yemeklerin sindirilebilmesi için enzimlerin dengeli olması gerekir. Yani eksik olması durumunda karında şişliklerin oluşmasına neden olacaktır. Bundan dolayı meyve ve sebzeler enzim açısından her ne kadar zengin olsa da fakat pişirme sırasında bu özelliklerini kaybederler. Bundan dolayı çiğ olarak tüketilecek meyve ve sebzeler beslenme bakımından ağırlık verilerek, enzim takviyesini gerçekleştirme ve dengeleme yapılabilir.
  • Hormon dalgalanmaları: Kadınların özellikle adet dönemi öncesinde ve hamilelik süresince yaşanan hormon seviyelerdeki dalgalanmalar sindirim sistemini etkilemektedir. Hormonal değişimler neticesinde bağırsak hareketlerinde yavaşlama görülüp, yiyeceklerin sindirim sisteminde işlenmesi de yavaşlaması anlamına gelmektedir. Bu da kabızlığa ve karın şişkinliğine neden olmaktadır.

Karın şişlik tedavisi nasıl yapılır?


Herhangi bir hastalık neticesinde oluşmayan ve gaza bağlı olarak rahatsızlıkları geçirmek maksadıyla ilaç kullanılır, diyet değişikliği yapılır ve havayı yutmayı azaltmak gerekir. Özellikle doktora başvururken bu tür durumların yani karın şişliğinin oluşmaması için yasaklayacağı meyve, sebze, süt ürünleri gibi besinler önemli sağlık besinleridir. Ayrıca şişkinliklerin ve hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar tercih edilmelidir. Bu neticede mide daha hızlı şekilde boşaltım gösterecek ve gaz bağırsaklardan daha hızlı şekilde akıp ileriye doğru gidecektir. Gaz yakınmalarının uygulanan diyet düzenlemesiyle giderilmiyorsa, sindirim enzimleri, karbon preparatları ve bağırsak çalıştırıcı ilaçlar kullanılması gerekir. Karın şişliği yutulan havadan da kaynaklanabileceğini söylemiştik. Bu yüzden sakız çiğnememe özen göstermeli ve sert şekerleme, lokmaları büyük olarak yememek ve yemeği yavaş yemek olarak yemek de karın içine kaçan havayı ve bu havadan dolayı meydana gelen şişliklerin oluşmasını engellemek mümkün olacaktır. Tuz tüketimini azaltıp ve bol miktarda su içilmelidir.

Karında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Alçıdan Sonra Şişlik Nedenleri?

Alçıdan Sonra Şişlik Nedenleri?

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çenede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bilek Burkulması Şişlik Nedenleri?

Bilek Burkulması Şişlik Nedenleri?