Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir, Karın ağrısında ve karın şişliği oluşmasında tedaviden önce nedenin saptanması gerekir. Karın şişliği bir adet sancısına bağlı olarak geliştiği gibi, hazımsızlık ve enfeksiyon sonucu da meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle karın şişliğine ne iyi gelir diye düşünmeden önce mutlaka tanı konulması gerekir. Karın şişliği hemen hemen her yaşta sıklık ile görülen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla ciddi bir sağlık problemine bağlı olarak gelişim göstermese de kimi zaman iç organlarda oluşan bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Bu nedenle evde uygulanan basit uygulamalar ile karın şişliği geçmez ise veya hala devam ediyorsa mutlaka bir dahiliye uzmanı doktoruna başvurarak gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması ve gerçek tanının konulması gerekir.


Karın Şişliği Neden Olur?


Karın şişliğine neden olacak etkenler çoğunlukla, hazımsızlık şikâyeti, gaz şikâyeti, adet döneminde adet olamama veya vücuttan kanın tam olarak dışarı atılamaması, üşütme ve soğuk algınlığına bağlı olarak karın bölgesinin enfeksiyondan etkilenmesi ve şişmesi gibi nedenler karın şişliğine neden olabilecek etkenlerdir. Karın şişliğine ne iyi gelir, diye düşünebilmek için öncelikle karın şişliğine neden olan etken saptanmalıdır. Daha sonra tedavi sürecine geçilir. Karın şişliği tedavi edilmezse eğer, şiddetli karın ağrılarına neden olur. Bu nedenle erken teşhisini konulması karın şişliği oluşmasında oldukça etkilidir. Karın şişliği şiddetli karın ağrıları ile görülmeye başladığında vakit kaybedilmeden Uzman bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu karın şişliği nedeni iç organlardan kaynaklanmaktadır.


Karın Şişliği Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bunun için öncelikle karın şişliğine neden olan etken saptanır ve ona göre bir tedavi şekli uygulanır. Çünkü bir hazımsızlık ile enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen karın şişliğinin tedavisi bir olmaz. Enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan karın şişliği, kişinin adet sürecini de etkileyerek adet döneminde şiddetli karın şişliği ve ağrısına neden olarak adet oluşumunu engelleyecektir. Bu nedenle etkili olan adet sökücü ilaçlar veya adet sökücü kürler içerek karın şişliğinin inmesini sağlayabilirler. Ayrıca enfeksiyonlara karşı ortaya çıkan karın şişliği çoğunlukla üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle karın bölgesine sıcak su torbası koyarak, vücut ısısını yükseltmek, karın şişliğinin inmesini sağlayacaktır. Gaz veya hazımsızlık şikâyetlerinde de karın bölgesi şişer. Bu nedenle eğer yediğiniz bir şey midede hazımsızlığa yol açmış ise bağırsakların tıkanmasını ve karının şişmesine neden olur. Bu gibi durumlarda kişinin ada çayı, kuşburnu veya bitki çayları tüketmesi hazımsızlık şikâyetini ortadan kaldıracaktır. Aynı zamanda limonlu çay hazırlayıp sıcak olarak tüketmek de karın şişliğine oldukça fayda sağlayacaktır.


Karın Şişliğine İyi Gelen Kür


Karın şişliğine ne iyi gelir, şüphesiz herkesin merak ettiği bir konudur. Bu nedenle karın şişliğine iyi gelen kür, herkesi ilgilendiren önemli bir kürdür. Bir litre suyu bir kaba boşaltarak üzerine bir tutam yaş naneyi bulamazsanız kuru naneyi ekleyerek üzerine bir adet limonu kabuğunu iyice yıkadıktan sonra dörde bölerek içine atın ve kaynamak üzere ocağın üzerine alın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve suyunu süzerek sıcak olarak tüketin. Etkisini yarım saat içinde göstererek karın şişliğini indirecektir.

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Şişliğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Sonrası Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Yüzde Şişlik Nedenleri?

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi