Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?

Göz kapağında şişlik, insanlarda yaygın olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıka bu durum bazen uzun süreli olarak etkilerini devam ettirebilmektedir. Göz kapağı şişmesi sorunlarında şişlik birçok zaman sıvı yani ödem birikmesi nedeniyle oluşmaktadır. Genel olarak bakıldığında bu sorun iltihaplar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu sorun ise birçok farklı nedenler ortaya çıkmaktadır. Birçok zaman göz kapağında şişlik, ağrısız bir şekilde ortaya çıkarak etkilerini devam ettirmektedir. Ancak bu durum her ne kadar ağrısız olsa bile iyice artması durumunda öncelikle estetik sorunlara daha sonrasında ise insanlarda görüme sağlığına neden olabilmektedir. Bu nedenle göz kapağında şişlik, bir günden daha fazla görülmüşse daha fazla zaman kaybedilmeden Uzman bir doktora gidilerek gerekli olan müdahaleler yapılabilir. Bunun yanında kişinin alacağı bazı önlemler de göz kapağı şişmesi sorununun önüne geçebilmektedir.


Göz kapağı şişmesi neden olur?


Alerjiler: İnsan vücudu üzerinde alerjilerden en çok etkilenen bölgelerden biri de gözlerdir. Göz yapısının son derece hassas olması, en küçük alerjen maddelerde bile tepkiler göstermesine neden olmaktadır. Özellikle bahar aylarında alerjiler insanlarda göz kapağı şişmesine neden olur.

Göz enfeksiyonları: Göz kapağında şişlik sorununun en büyük nedenlerinden biri tabi ki göz kapağında oluşan enfeksiyonlu durumlardır. Göz üzerinde oluşan enfeksiyonlar göz kapağına etki ederek şişliklere neden olabilmektedir.

Göz nezlesi: Daha çok bahar aylarında insanlarda görülen ve genellikle geçici olan bu durum gerekli olan müdahaleler yapıldıkça çok daha basit bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Göz kapağı yangısı: Bir diğer adı ile "Blefarit" olarak adlandırılan iltihaplı hastalık insanlarda saç kepeği, göz kuruluğu, enfeksiyonlar ve daha birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkarak problemlere neden olabilmektedir.

Arpacık: Yine insanlarda çok sık meydana gelen bu durum göz kapağı kenarlarında küçük kırmızımsı yumruların oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Tamamen bakteriyel enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bu sorunlar gözde şişme olarak etkilerini göstermektedir.

Lens kullanımı: Kullanımı gittikçe artan lens kullanımı durumunda lensler sık sık çıkarılıp takılmaktadır. Bu işlem sırasında lensin bakterilerden tam olarak arındırılmadan göze takılması durumunda göz kapağında şişlik bakterilere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.


Göz kapağında şişlik için neler yapılabilir?

  • Yapılabilecek en büyük işlemlerden biri soğuk uygulamadır. Sadece göz kapağı üzerinde meydana gelen şişliklerde değil aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan şişliklerde de soğuk uygulama ciddi bir şekilde önem taşımaktadır.
  • Antihistamin ilaçlar göz kapağında şişlik sorunlarında alerjenlerin meydana getirmiş olduğu sorunların daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayarak göz kapağında şişlik sorununun hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlamaktadır.
  • Antibiyotik ilaçlar, göz nezlesi ve diğer etkenlerden dolayı gözlerde ya da göz kapağında oluşan iltihapların ölmesini sağlayarak sorunların ortadan kalkmasını sağlayacağı için doktor kontrolü dahilinde antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.
  • Poşet çay kullanılabilmektedir. Kullanılan poşet çaylar sıcak suyun içerisine sokulduktan sonra poşet soğuduktan sonra gözün üzerine bırakılarak 15 dakika kadar bekletilebilir.

Göz Kapağında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Ayak Altında Şişlik Nedenleri?

Karnın Sol Tarafında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sol Tarafında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Sağ Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi