Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?

Basur Memesi Şişliği Nasıl İner, Tıp literatüründe adı hemoroid olan halk arasında sıklıkla gözlenen bu hastalık, dışkı yapımı esnasında kanama ile gözlenir. Yaşanan bu kanama ağrısızdır ve kişilerde herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Ağrılı olması halinde yani şişliğin bulunması halinde bu sorunun adı anal fissür olarak literatürde geçmektedir. Bu şişlik önceden önlem alınmazsa ve tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda daha da fazla artıp rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Günlük hayatı sekteye uğratabilir. Eğer sürekli olarak bu kanamalar artar ve şişlikler devam ederse basur memelerinin oluşmasına sebebiyet verir. Bu memeler, şişliklerin oluşması ve kanamalara sebep olup çok şiddetli ağrılara neden olacaktır.

Basur memesi şişliği nasıl iner sorusuna cevaben erken tanı oldukça önem taşır. Şişlikler eğer erkenden önlem alınmazsa ilerleyen zamanlarda çok daha büyük sorunları beraberinde getirir. Basur memelerindeki şişlikler genişler, büyür. Büyüme zamanla öyle bir aşamaya gelir ki memeler 3. Seviyeye kadar varıp dışkı atıldığı esnada anüsten dışarı doğru çıkar. Basur memelerinin dışarıda kaldığı durumda hastanın parmağıyla makatın içine geri sokması önerilir. Eğer bu basur memeleri makattan tekrardan içeri sokulmazsa hemoroid boğulması adı verilen hastalıkla karşı karşıya kalabilir. Basur şişlikleri daha da artar ve tedavisi gittikçe zorlaşabilir.


Basur Memesi Şişliği Nasıl İner?


Basur memesi şişlikleri, basur memesiyle makat arasında kaldığında çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu aşamada ağrı tam olarak yok olmayabilir ama hafifletici çözüm önerileri üretilebilir. Basur memesi şişliği nasıl iner sorusuna verilebilecek cevaplar aşağıdadır:

Oturma banyosu: Oturma banyosu bilimsel olarak kullanılan bir yöntem olup en pratik ve rahat şekilde yapılabilecek tedavi yöntemlerinden biridir. Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için bir leğene ılık su koyulup belli bir zaman boyunca içinde oturulmalıdır. Bu suyun içine baticon gibi yara iyileştirici ilaçlar da eklenirse daha da fazla faydası olacağı gözlenecektir. Bu yöntemin herhangi bir yan etkisi ve zararı yoktur. Eğer baticon gibi ilaçları kullanmaya engel bir durum varsa kaynatılmış papatya çayı 5 litre suya 2 bardak katarak bu bitkisel yöntemde uygulanabilir. Bu yöntemler doktorlar tarafından da sıklıkla önerilmektedir. Önerilen bu yöntemlerle şişliklerin indiği gözlenebilir.

Bitkisel Ürünler ve Kremler: Basur memesi şişliğini indirmek için kullanılacak bir diğer yöntemde bitkisel ürünlerin ve kremlerin kullanılmasıdır. Anestol krem hemoroid ve anal fissür ağrıları olan kişiler için fazlasıyla etkili bir üründür. Bu krem sayesinde şişlik inebilir ve ağrı kesici olması özelliği sayesinde ağrıyı da keser.

Cerrahi Müdahale: Basur memesi şişlikleri oturma banyosuyla ya da kremlerle geçmediyse makatı kapatabilir. Makatın kapanması dışkılanmayı güçleştirir ve hastaya çok acı verir. Bu ağrılar dayanılmaz aşamaya geldiğinde doktor lokal anezteziyle makattan sarkan basur memelerini kesebilir. Daha fazla ilerlemiş durumda hasta tamamen uyutularak ameliyatla alınıp makat yolu açılabilir.

Basur şişliği tedavisinde her şeyden önce unutulmamalıdır ki doktor kontrolünde olup, ilk olarak doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalı. Bu hastalık toplumumuzda utanca sebep olduğundan kişiler hastalık çok ilerlemedikçe doktora gitmemektedir. Hastalık utanılacak bir şey değildir. Bundan dolayı ağrıları azaltmak ve şişlikleri yok emek için erken teşhis yapılacak tüm yöntemlerden daha fazla önem arz etmektedir.

Basur Memesi Şişliği Nasıl İner Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?

Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?

Karında Şişlik ve Sertlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik ve Sertlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Karında Şişlik Hissi Nedenleri?

Karında Şişlik Hissi Nedenleri?

Sol Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Güncel

Bilek Burkulması Şişlik Nedenleri?

Bilek Burkulması Şişlik Nedenleri?

Güncel

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi