Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol kasıkta şişlik hem erkeklerde hem de bayanlarda ortaya çıkan bir durum olsa bile daha çok bayanlarda görülen rahatsızlıklardan biridir. Oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkan bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle kesinlikle şişlikler için en kısa zamanda bir doktor muayenesi gerekli olacaktır. Sol kasıkta şişlik sorunu en çok lipom adı verilen hücre çoğalmasına bağlı olarak ortaya çıksa bile fıtıklar sorunları da kasıklarda şişliklere neden olabilmektedir. Bunun yanında daha çok çeşitli durumlar da kasık şişmesine neden olabilir.


Sol Kasıkta Şişlik Neden Olur?


Apseler: Kasıklarda dışarıdan olmasa bile kasık içerisinde oluşan apseler şişliklere neden olabilir. Ancak bu şişlikler tamamen kasığın diğer bölgelerinde de ortaya çıkabileceği için sağ kasıkta ya da sol kasıkta oluşabilir. Eğer sol kasıkta şişlik apse nedeni ile ortaya çıkıyorsa küçük ilaç tedavileri ile çok rahat bir şekilde ortadan kalkacaktır.

Selülit: Genellikle kadınlarda oluşan bu durum bir nevi cilt enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Bu durum genellikle kalça bölgelerinde olsa bile aşırı kilolu olan insanlarda kasık bölgelerinde de oluşarak sol kasıkta şişlik sorununa neden olabilmektedir. Bu durum için doktora gitmeye gerek yoktur. Çünkü evde yapılacak işlemlerle sorun ortadan kaldırılabilir. Ancak sorun çok büyükse bu durumda estetik uzmanına görünmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Epididimit: Erkeklerde ortaya çıkan testis iltihabı ya da testis enfeksiyonları kasığa da etki ederek sol kasıkta şişlik oluşumuna neden olmaktadır. Bunun için kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır. Aksi durumlarda çok daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle sorunun kasıklarda olması üreme sistemine de zarar verebilmektedir.

Kasık fıtığı: Kasık fıtığı, meydana gelen sol kasıkta şişlik durumlarının en büyük nedenlerinden biridir. Fıtık durumu için gerekli olan önlemler alınmadığında kişi çok şiddetli sancılar çekerek yerinden kalkamayacak hale bile gelebilmektedir. Bunun için kesinlikle önlemler alınmalıdır.

İlaç reaksiyonları: Eğer sürekli olarak kullandığınız ilaçların yanı sıra herhangi bir ilaç kullanmaya başlamışsanız kesinlikle bunun için doktorunuzla görüşme sağlayın. Sol kasıkta şişlik bu durumlardan da kaynaklanabilir.


Ne gibi riskler ortaya çıkar?

  • Kadınlarda sol kasık şişmesi doğurganlığın ciddi bir derecede azalmasına neden olabilir.
  • Eğer bir kanser nedeni ile böyle bir durum ortaya çıkıyorsa kanserin yayılma riski söz konusu olabilmektedir.
  • Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunlarının meydana gelmesi risklerden biridir.
  • Sol kasık şişmesinin kasıktaki diğer noktalara da zarar vermesi durumları ortaya çıkabilir.

Sol Kasıkta Şişlik Tanı ve tedavi nasıl yapılır?


Sol kasık şişmesi durumunda sorunun tam olarak nedeninin ortaya çıkarılması için birçok farklı tanı yöntemleri bulunmaktadır. Bu tanı yöntemlerinden en önemlisi ultrason yöntemidir. Yapılan ultrason muayenelerinde tamamen sorunun nedeni birçok zaman ortaya çıkarılmaktadır. Bunun yanı sıra röntgen ya da bilgisayarlı tomografi yöntemleri ile de sol kasıkta şişlik neden ortaya çıkmış olduğu görülebilir. Ayrıca en sık kullanılan teşhis yöntemi de MR ile yapılan kontrollerdir. MR cihazlarında şişliğin içeriği de rahat bir şekilde anlaşılabilir.

Tedavi işleminde ilk olarak ilaç tedavileri yapılmaktadır. Sonrasında ise sorunun nedenine bağlı olarak ameliyatlar da gerekebilmektedir. Nedeni ortaya çıkarılmadan herhangi bir tedaviden bahsetmek yanlış olacaktır.

Sol Kasıkta Şişlik Yorumları

soru

Aziz

25 Ekim 2018 Perşembe

Kasığımda şiddetli ağrı vardı ve ağrı sürekli sol kısımdaydı. bugun biraz dikkat ettim kasığın hemen üzerinde bir şişlik olduğunu gördüm. İlk başta çok tedirgin değildim ama internette araştırdım kasık fıtığından bahsediliyor. Kasık fıtığı ne gibi sorunlara neden olur ve nasıl belirtiler verir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Güncel

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Kaşta Şişlik Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Güncel

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede Şişlik Nedenleri?