Kulak Memesi Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Memesi Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak memesi altında şişlik, Herhangi bir nedenden dolayı kulak memesi altında şişlik oluşmasına sıkça rastlanmaktadır. Özellikle de bazı insanlarda daha sık bir şekilde kulak memesi altında şişlik gözlemlenmiştir. Kimi insanlarda kulak etrafında meydana gelen yağ bezeleri kulak memesi altında da şişlik oluşurken kimi zaman bir hastalık sonucunda kulak memesi altında şişlikler oluşabilmektedir. Önemsiz gibi görünebilen bu şişlik aslında vücutta meydana gelmiş olan ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden kişi kesinlikle önemsemez bir şekilde davranmamalıdır.

Kulak memesi altında şişlik oluşumu genel olarak vücuda giren bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlardan dolayı oluşmaktadır. Özellikle küçük yaşlarda iken kabakulak hastalığı geçiren kişilerde kulak memesi altında şişlik oluşumu daha fazla görülmektedir. Çünkü bu kabakulak hastalığı kişilerde büyük hastalıkların oluşmasına neden olur. Hatta ileri safhalarda kişinin hayatının tehlikeye girmesine bile sebep olabilmektedir.


Kulak memesi altında şişliğin neden olur?


Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Vücut direncinin düşüp, bakteri ve mikropların vücuda girmesi sonucunda kişinin bağışıklık sisteminde zayıflama gözlemlenir. Özellikle de lenf bezlerinin etkilenerek şişmesi sonucunda kulak memesi altında şişlikler meydana gelebilir. Bu tür şişliklere maruz kalmamak için kişinin mutlaka kendisine dikkat etmesi gerekir.

Yağ bezlerinin oluşumu: Kulak arkasında ya da kulak memesinin altında yağ bezeleri oluşabilir. Bu yağ bezeleri zararsız ve önemli bir oluşum değildir. Fakat kişiyi oldukça rahatsız ediyor olabilir. Küçük bir işlem sonucunda alınabilen yağ bezeleri yine de doktor tarafından görülüp alınması daha uygun olacaktır.

Enfeksiyon hastalıkları: Vücuda giren bakteri, mantar ve mikroplar kişinin vücudunda enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu durum sadece kulak memesi altında şişliğe değil tüm vücudun etkilenerek hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden kişi kendi hijyenine çok dikkat etmeli ve uygun olmayan kirli ortamlardan uzak durmalıdır.

Kanser hastaları: Kulak memesi altında şişlik görüldüğü zaman ilk olarak kanser demek doğru değildir. Çünkü küçük bir yağ bezesi sonucunda da kulak memesi altında şişlik oluşabilir. Çünkü kanser hastalığında kulak memesi altında şişlik oluşumu gözlemlenir. Bu yüzden mutlaka bir hastaneye gidil muayene olmak gerekir.


Kulak memesi altında şişliğin tedavisi nasıl yapılır?


Kulak memesi altında oluşan şişlikler önemsenmeli ve mutlaka neden kaynaklandığı bilinmelidir. Çünkü bu şişlik küçük bir şeyden oluşabildiği gibi ciddi bir hastalığın da belirtisi de olabilmektedir. Bu yüzden kesinlikle bu kulak altında şişliğin neden dolayı oluştuğu bulunmalıdır. Fiziksel muayene sonucunda kulak memesi altında oluşan şişlik belirlenir ve nedene yönelik tedavi uygulanır.

Kulak Memesi Altında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Şişliği Nedenleri?

Karın Şişliği Nedenleri?

Sol Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Hamilelikte Karın Şişliği Nedenleri?

Kafada Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kafada Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Güncel

Alında Şişlik Nedenleri?

Alında Şişlik Nedenleri?