Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kolda şişlik, sık karşılaşılan sorunlar arasında bulunmaktadır. Kolun belirli bir bölümünün şişmesi veya tamamının şişmesi ile ortaya çıkarken; bu bölümde ödem birikmesi ile meydana geldiği gözlenir. Ayrıca kas düğümlenmesi olarak da kendini gösterir. Bazı kişiler kolun şişmesini fark etmezken; bazı kişilerde ise oldukça büyük olduğu için kendini belli eder. Bu bölümde bulunan toplardamarının kol şişmesine sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Kol şişmesi atardamar şişlikleri olarak da ortaya çıkar. Kişiden kişiye değişiklik gösteren şişlikte kolun yüzeyinde değişiklik, kolun deri altında pıhtı oluşması ile gözlenir. Bazı kişilerde ise kolun gereğinden fazla zorlanması ile ortaya çıkar. Ortopedik sorun olarak belirtilmektedir. Erken tanı ile tedavi edilmesi sağlanırken; ciddiye alınmaması halinde başka sıkıntılara sebebiyet verebilir.


Kolda şişlik sebepleri nelerdir?

 • Günlük yaşam içerisinde kolun gereğinden fazla kullanılması sebebiyle kolda şişlik ortaya çıkar. Genellikle erişkin kişilerde görülen bu problem ev hanımlarında yaygın görülür. Özellikle temiz yaparken kolun hızlı çalıştırılması ile kullanılan bezlerin iyice sıkılması sebebiyle kasların yıprandığı belirtilmektedir. Hassas bünyesi olan bayanlarda ödem oluşmasına sebebiyet verir. Bu bölümde yırtılmaları tetikler.
 • Kolda şişlik kalp kasılması ile ortaya çıkarken kanın toplardamardan geri bırakılmaması ile ortaya çıkar. Kalbe gidemeyen kan toplar damarın altında pıhtı meydana getirir. Özellikle kol bölümünde yaygın bulunur.
 • Kolda şişlik ödemem ile ilgili olurken; beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklar ile meydana gelebilir.
 • Genellikle tuz yoğunluğu fazla bulunan gıdaların tüketilmesi vücutta su tutulmasına sebebiyet verirken; ödememi tetikler. Özellikle kol bölümünde ve böbreklerde daha fazla hasar oluşmasına sebebiyet verir.
 • Bu süreç içerisinde toplardamar bozukluğu, kol ve el kemiklerinde enfeksiyon problemleri, stres, romatizma problemleri, hareketsiz yaşam, gereğinden fazla hareketli olmak, kaza sonucu meydana gelen kol şişliğine sebebiyet verir.

Kolda şişlik tedavisi ve uygulamalar

 • Uygulanacak teknikleri sayesinde kol şişliğinin giderilmesi sağlanırken; şişliğin büyüklüğüne veya içerisinde bulunan sertliğe göre hastaya tedavi uygulanır.
 • Özellikle Şeker hastası olan kişilerde tedavi farklı şekilde uygulanmaktadır.
 • Ayrıca hasta da bulunan kolesterol, tansiyon veya diğer hastalıkların varlığına bakılarak ona göre tedavide yol izlenir.
 • Bu süreç içerisinde hastanın kollarını yormadan istirahat etmesi tavsiye edilir.
 • Kolda şişlik tedavisinde hastanın düzenli egzersiz yapması, kalp damar yapısının güçlenmesine katkı sağlar.
 • Şişen kolun yukarı doğru kaldırılması ile ağrılarda azalma sağlanır.
 • Yapılan bütün uygulamalara rağmen kolda bulunan şişliğin giderilmemesi üzerine ortopedi doktorunun uygulayacağı tedaviye başlanır.
 • Öncelikli olarak şişliğin asıl sebebinin araştırılması gerekir. Toplar damar içerisinde bulunan problemden dolayı meydana geliyor ise ona göre tedavi uygulanırken.
 • Damarda pıhtılaşma bulunuyor ise hastaya kan sulandırıcı tedavi uygulanır. Tıkalı olan bölümünün Anjiyo ile açılması gerçekleştirilir.
 • Şişliğin giderilmesi için doktorun izlediği yol ile tedaviye devam edilir.

Kolda Şişlik Yorumları

soru

Aydınay

28 Ağustos 2018 Salı

Tam resimde gösterilen yerde benim de bir şişliğim var ama sürekli olarak o şekilde şiş kalmıyor. Bende şişince masaj falan yapıyorum sonra da bir bandaj yardımı ile sarıp birkaç gün öyle bekletiyorum. Genelde geçiyor yani tavsiye ederim.

Cevap yaz
cevap

Uygar

24 Eylül 2018 Pazartesi

Benim de tam kolumun üst kısmında şişlik vardı, doktor zorlanma yüzünden olmuş olabileceğini söyledi, ağrısı yoksa masaj yapabilirsiniz. Yine de doktora göstermekte fayda var diye düşünüyorum.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?