Göğüste Şişlik ve Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göğüste Şişlik ve Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste şişlik ve ağrı, sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alırken genellikle bayanların karşılaştığı problemler içerisinde bulunur. Altında yatan nedenlerin araştırılması için vakit kaybedilmeden cerrahi uzmanlarına görülmesinde fayda vardır. Her bayanın ömründe bir kere karşılaştığı göğüste şişlik ve ağrı genellikle 30 yaş üzeri bayanlarda görülürken; memenin bir tanesinde veya diğerinde de görülme olasılığı oldukça yüksektir. Genellikle adet süresi içerisinde adet başlamadan önce vücudun reaksiyon göstermesi sonucunda göğüste şişlik ve ağrı oluştuğu gözlenirken; bunun dışında bu bölümde bulunan hastalık sebebiyle ortaya çıktığı da belirtilmektedir. Çoğu bayanların bu şikâyeti adet sebebiyle ilişkilendirmesi sonucu dikkate alınmadığı ortadadır. Ancak bu yanlış bir algıdır.


Göğüste şişlik ve ağrı neden olur?

  • Kişiden kişiye ağrının şiddeti değişiklik gösterirken genellikle adet ile hormonların aşırı salgılanması göğüs şişliğinin olmasını tetikler.
  • Ayrıca göğüste şişlik ve ağrı yaşayan kişilerin cinsel hayatında yaşadığı kısıtlılık veya depresyon gibi problemlerden dolayı ortaya çıktığı belirtilmektedir.
  • Göğüste şişlik ve ağrı yaşayan kişilerin yüzde otuzu adet ile ilişkilendirilir. Kalan yüzde 70 oranındaki kişilerde ise şişlikler başka sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır.
  • Menopoz ile ilgili olarak ileri yaş bayanlar görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu süreç içerisinde östrojen hormonunun gereğinden fazla salgılanması göğüste şişlik ve ağrı olmasına sebebiyet verir.
  • Bazı kişilerde ise kanser sebebiyle meydana geldiği belirtilirken; göğüste şişlik olmasının yanı sıra ağrı gözlenmediği belirtilmektedir. Meme kanseri hastalarının ağrı oluşmadan kansere yakalandığı belirtilirken; yaklaşık olarak 10 kişiden birinde ise kanserin ağrı ile gözlendiği belirtilmektedir.
  • Kişide bulunan adet düzensizliği göğüste şişlik ve ağrı oluşumunun en büyük etkenleri arasında yer alır. Bu süreç içerisinde göğüs duvarında ağrı yaygın olarak gözlenir. Çoğu zaman ağrı tek taraflı olarak gözlenirken; şişlik ile batma veya bıçak saplanması gibi keskin ağrıya neden olur.
  • Göğüste şişlik ve ağrı oluşmasında en büyük etkenlerinden bir tanesi de göğüs bölümünde bulunan kitlelerdir. İçi sıvı dolu olan kitlelerin gereğinden fazla büyüme yapması ile göğüste dolgunluk ve şişlik oluşurken; ağrılar eşlik eder.
  • Bayanlarda emzirme sonrası süt bezelerinin oluşması göğüste şişlik ve ağrının oluşmasına etki eder. Bu sebepten dolayı oluşan problemlerin dikkate alınarak vakit kaybedilmeden tedavisi gerekir.

Göğüste şişlik ve ağrı tedavisi nasıl yapılır?


Dikkate alınması gereken şikâyetler içerisinde yer alırken; cerrahi uzmanlara gidilerek muayene olunması gerekir. Doktorun uygulayacağı elle muayene ile göğüste herhangi bir bulgunun varlığının araştırılması gerekir. Genellikle memede bulunan şikâyetler sebebiyle bayanlar doktora gitmekte çekinse de ihmal alınması halinde kanser oluşumuna neden olduğu için göğsün kaybedilmesine sebep verirken; ilerlemesi halinde ölüme neden olabilir. Yapılan meme muayenesinin ardından gerekli görülürse hastaya tomografi ve emar, USG uygulamaları yapılarak şişliğin asıl nedeni belirlenir. 40 yaş üzerinde bulunan bayanlarda oluşan şikâyetler sonrasında mamografi çekilmesi gerekir. Yapılan tetkiklerin ardından göğüste şişlik ve ağrının sebebinin bulunması ile hastaya tedavi uygulanır. Bu süreç içerisinde ağrı kesici uygulaması yapılırken; sertlik sebebi ile meydana gelen şişlik ve ağrı için hastaya biyopsi uygulaması yapılır. Biyopsi sonrasında Patoloji raporu gelmesinin ardından tedaviye devam edilir. Bu süreç içerisinde kişide alkol ve sigara kullanımından uzak durması gerekirken; stresten uzak durması tavsiye edilir. Dengeli ve sağlıklı beslenmesi ile göğüste şişlik ve ağrının giderilmesi sağlanırken; tedaviye doktorun uygulayacağı yöntemlerle tedavi devam edilir.

Gögüste Şişlik ve Ağrı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Bebeklerde Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nedenleri?

Güncel

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda Şişlik Nedenleri