Boğazda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boğazda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda şişlik; ciddi bir hastalığın habercisi olabileceği gibi basit bir enfeksiyona bağlı olarak da gelişebilmektedir. Her insanda görülen bir sorundur. Boğazda şişlik özellikle kış aylarında daha çok görülmektedir. Bu şişliklerin başlıca nedeni iltihaptır. İltihabın tedavi edilmediği durumlarda alt solunum yolu enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Boğazda şişmenin yanı sıra boğazda yanma, yutkunma güçlüğü ve nefes darlığı gibi sorunlarda görülmektedir. Boğazda şişlik belirtisi birçok nedene bağlı olabilmektedir.


Boğazda şişlik neden olur?

  • Boğazda bulunan bademcikler bakterilere bağlı olarak şişebilir. Bazı kişilerin bademcikleri iltihaplanmaya daha çok yatkındır.
  • Boğazın iki tarafında bulunan tiroit bezinin şişmesi sonucu guatr oluşur. Bu durum iyod fazlalığı ya da eksikliği sonucunda oluşmaktadır.
  • Virüs, bakteri ve diğer zararlı mikroorganizmalar da bağlı gelişen bazı hastalıklar da boğaz şişmesine sebep olmaktadır. Bunlar larenjit, farenjit, kabakulak, soğuk algınlığı, grip, öpüşme hastalığı, gırtlak kapağı iltihabı hastalıklarıdır.
  • Dil boğazımıza kadar uzandığından dolayı, dil şiştiğinde boğazda da şişme görülür.
  • Mide ağzının gerektiği şekilde kapanmamasından dolayı, mide asidinin yukarı çıkmasına sebep olmaktadır. Boğaza kadar yükselen asit, içeriğinde bulunan kimyasallardan dolayı, boğazı yakar ve iltihap kapmasına sebep olur.
  • Bazı yiyecekler, içecekler, evcil hayvan kılları, polen gibi etkenler alerjiye sebep olabilmektedir. Bu alerjiler de boğaz, dil ve dudak şişmeleri görülebilmektedir.
  • Strese bağlı olarak nefes darlığı, göğüs ağrısı ve boğaz şişmesi görülebilmektedir.
Boğaz şişmesinde öncelikle hangi nedene bağlı olarak geliştiği tespit edilmelidir. Bademcik iltihabı sürekli oluyorsa bademciklerin alınması tavsiye edilir. Guatra bağlı boğaz şişmelerinde ilaç ve radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Bakteri kaynaklı boğaz şişmelerin de antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ayrıca boğaz pastilleri de faydalı olmaktadır.

Boğazda Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sünnet Sonrası Şişlik Nedenleri

Sünnet Sonrası Şişlik Nedenleri

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Güncel

Bademcik Şişliğine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişliğine Ne İyi Gelir?