Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi

Göz altı şişlikleri, bir diğer adı ile göz altı torbaları olarak bilinmektedir. Özellikle kalıcı olarak meydana gelmiş olan göz altı şişlikleri göz altı torbası olarak adlandırılmaktadır. Göz altı şişlikleri birçok zaman geçici olarak meydana gelmektedir. Meydana gelen bu şişlikler aniden ya da çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkmışsa kesinlikle Uzman bir doktora giderek nedenine göre tedavi işlemleri sağlanmalıdır. Göz altı şişlikleri, insanlarda estetik olarak sorunları tamamen ortaya çıkarmaktadır. Özellikle uykusuzluk sorunu yaşayan insanlarda göz altlarında ciddi olarak şişlikler görülmektedir. Ancak bazı insanlarda bazı rahatsızlıkların göz altında bulunan torbalara olumsuz bir şekilde etki etmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Göz altı şişlikleri için kişinin kendisi de bazı işlemlerle bu duruma müdahale edebilmektedir. Bu işlemleri aşağıda görebilirsiniz.


Göz altı şişlikleri neden ortaya çıkar?


Yaşlanma: Kalıcı olarak ortaya çıkan ve yapılan tedavilere rağmen ortadan kaldırılamayan bu şişlikler eğer yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkıyorsa ancak estetik ameliyatlar ya da diğer operasyonlarla giderilebilir. Bu durum için ya ortaya çıkmadan yıllar önce önlem alınmalıdır ya da estetik operasyonlar yapılmalıdır.

Stres ve uykusuzluk: Özellikle uykusuz geçen geceler sonrasında ortaya çıkarak insanlarda sabah vakitlerinde göz altı şişlikler oluşabilmektedir. Hemen hemen herkeste görülen bu neden bağlı olarak çok sık bir şekilde göz altında şişlik oluşur. Bunun yanında aşırı iş ya da sınav stresi de insanlarda göz altında şişlikleri ortaya çıkarabilmektedir.

Genetik: Bazı insanlarda genetik olarak göz altında torbalar büyük olur. Bu durumda kişiyi ilk gördüğünüzde göz altı şişlikleri gözünüze çarpabilmektedir. Bu durum daha çok doğumdan belli bir süre sonra ortaya çıkarak kişinin ailesinde de bazı insanlarda etkili olmaktadır.

Bazı hastalıklar: Başta alerjik hastalıklar, böbrek rahatsızlıkları, tiroit bezi rahatsızlıkları ve vücutta birikmiş olan enfeksiyonlar tamamen göz altı şişlikleri oluşmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle gerekli olan müdahaleler yapılmalıdır. Aksi durumlarda ciddi olarak sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı su kaybı: İnsanlarda gerek iş nedeni ile gerek bir hastalık nedeniyle vücudun aşırı su kaybetmesi durumunda göz altı şişlikleri normal olarak oluşur. Ancak vücut için gerekli olan su vücuda alındığı zaman sorun ortadan kalkacaktır.


Göz altı şişlikleri için neler yapılabilir?

  • Bu sorunun giderilmesi için yapılacak olan en önemli işlem göz altı şişliği için gözlere çay koymaktır. Bunun için poşet çayları da tercih edebilirsiniz. Bunun için iki adet poşet çayı kaynamış su içerisinde iki dakika kadar beklettikten sonra soğumaya bırakın. Soğuma sonrasında göz altlarına poşet olarak koyarak en az 15 dakika kadar bekletin. Özellikle göz enfeksiyonlarında çok ciddi etki edecektir.
  • Salatalık da diğer yöntemlerde olduğu gibi gözler üzerinde ciddi faydalar gösterecektir. Cildi toplayıcı bir özelliği olan ve aynı zamanda dinlendirici bir etkisi olan salatalığı dilimleyerek buzdolabında bekletin. 10 dakika sonra göz altlarınıza salatalığı koyarak 5 dakika kadar bekletin. Göz altı şişlikleri sorunlarının derecesine göre 15 dakika da bekletilebilir.
  • Soğuk uygulama bir diğer yöntemlerden biridir. Bunun için toksinlerin ve şişliklerin kaybolması için soğuk uygulama yapabilirsiniz. Direk buz temasından kaçınmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Bol bol su tüketmek yapılabilecek son işlemlerden biridir. Vücudunda kaybettiği suyu bu şekilde tekrar alarak böbreklerin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Göz Altı Şişlikleri Yorumları

soru

Zuhal

07 Eylül 2018 Cuma

Gözümün altında sürekli olarak kızarıklıklar meydana geliyor. Sonrasında ise bu kızarıklıklar morarmalara ve şişliklere dönüşüyor. Neden böyle bir durumla karşılaştığımı bir türlü anlayamadım. Bu durumun sebebi ne olabilir acaba? Herhangi bir darbe almadım. Aynı şekilde herhangi bir hastalık da başıma gelmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum şu an. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?