Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir?

Mide şişliğine ne iyi gelir, sık karşılaşılan problemler içerisinde bulunan mide şişliğinin nedeninin araştırılması gerekir. Genellikle yemek yedikten sonra hazımsızlık sebebiyle meydana geldiği bilinir, bu bölümde bulunan salgı bezlerinin yeterli düzeyde çalışmaması ile ortaya çıkar. Kişide bulunan hızlı yemek yeme alışkanlığı sebebiyle yiyeceklerin yeterli düzeyde çiğnenmeden yutulması bu problemi ortaya çıkartır. Asitli içeceklerin gereğinden fazla tüketilmesi, sakız çiğnemesi, lifli gıdaların tüketilmesi esnasında gereğinden fazla su tüketilmesi, aşırı stres sebebiyle mide şişkinliği ortaya çıkar. Bu şikâyette bulunan kişiye vakit kaybedilmeden tıbbi tedavi yapılması gerekir. Mide şişliğinene iyi gelir, noktasında uygulanacak alternatif tıptaki bitkiler sayesinde bu bölümde bulunan şikâyetlerin giderilmesi sağlanır. Şimdi bu uygulamalardan bahsedelim.


Mide şişliğine ne iyi gelir bitkisel tedavi nasıl yapılır?


Nane çayı, mide şişliği problemi bulunan kişilerin yapacağı ilk uygulamalar arasında yer alır. Nanenin içerisinde bulunan mentol ve diğer etkenler sayesinde midede bulunan kasların rahatlamasına fayda sağlarken, özellikle bağırsaklar üzerinde de inanılmaz fayda sağlar. Bir yemek kaşığı nanenin bir bardak su ile kaynatılarak tüketilmesi tavsiye edilirken; isteğe bağlı olarak limonun ile içilmesi oldukça yararlıdır. Bu uygulama ile mide şişliğine ne iyi gelir sürecinde tedavi gerçekleştirilir.

Zencefil çayı, geçmişten günümüzde uygulanan doğal yöntemler içerisinde yer alırken; mide şikâyetlerinin giderilmesi için son derece etkilidir. Zencefilin içerdiği bileşenler sayesinde hazımsızlık problemini giderdiği belirtilmektedir. Mide şişliğine ne iyi gelir noktasında zencefil çayının sabah veya akşam tüketilmesi ile midede bulunan şikâyetleri giderir.

Papatya çayı, inanılmaz rahatlatıcı etkisi bulunan papatya çayının mide problemlerin de etkili olduğu belirtilmektedir. Mide kaslarının rahatlamasına fayda sağlar. Bu sebepten oluşan uykusuzluğun giderilmesinde etkilidir. Midede hazımsızlık ve şişkinlik probleminin giderilmesi için bir yemek kaşığı papatya çayının 1 su bardağı sıcak suya konularak demlenmesinin ardından tüketilmesi gerekir. İsteğe bağlı olarak içerisine bal konularak tatlandırılması sağlanırken; bu sayesinde midenin rahatlama etkisi artırır. Düzenli olarak sabah akşam uygulanması oldukça etkilidir.

Rezene çayı, midede bulunan hazımsızlığın giderilmesi üzerine inanılmaz faydaları olduğu belirtilmektedir. Alternatif tıp içerisinde mide problemlerinde kullanılması tavsiye edilirken; yemek sonrasında tüketilmesi oldukça etkilidir. Bu sayede midenin yemeği daha hızlı sindirmesi sağlanırken; hazımsızlığı giderir.


Mide şişliğine ne iyi gelir yardımcı besinler


Bu süreç içerisinde kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekirken; yediği yiyecekleri bolca çiğnemesi ve ardından yutması tavsiye edilir. Ayrıca şişlik yemek yeme esnasında hava yutulması ile meydana geldiği için bu süreç içerisinde konuşmadan yemek yenilmesi gerekir. Yapılan araştırmalar üzerine baharatlı besinlerin mide şişliğini giderdiği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı yemeklerin baharatlı olarak yapılması tavsiye edilir.

Mide şişliğine ne iyi gelir uygulaması içerisinde yoğurt kullanılması oldukça fayda sağlar. Yoğurt içerisinde bulunan maddelerin midedeki enzimleri uyardığı için sindirimi hızlandırmasına fayda sağladığı belirtilmektedir. Hem de mide hazımsızlığını giderdiği belirtilir. Sıcak çay veya kahve içmek mide şişliğine oldukça iyi gelir. Çay hazımsızlığı giderirken; kahve içse içerisinde bulunan maddeler sebebiyle şişliğin oluşturduğu etkileri yok eder. Bu süreç içerisinde kişinin şişlik yapacak gıdalardan da uzak durması gerekirken; lahana, fasulye, Karbonatlı içecekler, karnabahar, brokoli, şeker, kola gibi maddelerden uzak durmaları midedeki şişliğin giderilmesine fayda sağlar.

Mide Şişliğine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Popüler İçerikler

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede Şişlik Nedenleri?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Ameliyat Sonrası Şişlik Riskleri ve Sonrası

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Güncel

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Sivilce Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?

Göz Kapağında Şişlik Nedenleri?

Güncel

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?