Sivilce Şişliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sivilce Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce şişliği, başta görüntü nedeniyle herkesin ortak bir sıkıntısıdır. Kimi kişilerde geçici olarak belli dönemlerde çıkar ve kısa sürede kaybolur. Fakat bazı insanlar için durum pek iç açıcı olmaz. Vücudun çeşitli yerlerinde çıkar ve uzun süre devam eder. Sivilce şişliğini sırt veya omuz bölgelerinde görmek mümkündür. Ergenlik döneminde gençlerde sıkça meydana gelir. Bazı bayanların vücutlarında adet döneminde ortaya çıkar ve sonra kaybolur.

Sivilce şişliğini kurcalamak veya patlatmaya çalışmak oldukça yanlıştır. Bilinmesi gereken en önemli şey elle müdahale edilen sivilce şişliğinin izinin kalıcı olduğudur. Bu yüzden kendi kendine geçmesini beklemek veya elle müdahale etmeden farklı tedavi yöntemleri denemek gerekir. Aşırı devam eden ve yayılan sivilce şişliğine bir dermatoloji doktoru müdahalesi gereklidir. Uygun ilaç tedavisi ile iyileşme göstermesi mümkündür. Sivilce şişliği, vücudun dışarı attığı bir reaksiyondur ve çeşitli nedenlere bağlıdır. Stres, tüketilen yağ miktarı veya hormonal bozukluklardan kolayca meydana gelir. Dermatoloji doktorları sivilce şişliği aşırı devam eden ve vücuda yayılan hastalara mutlaka ilk olarak kan tetkiki yaparlar. Sorunun önce nedeni tespit edilir ve ona uygun tedavi başlanır. Kişinin bünyesinde bir sağlık sorun varsa ve bunun sonucu olarak meydana gelen bir durumsa cildin tedavisi yanında hastalığın tedavisine başlanması gerekir.

Sivilce şişliği, cildin yağ kanalının tıkanması sonucu meydana gelir. Beraberinde kızarıklık ve sert bir görünüm oluşturur. Tıkanan gözenekte yağ birikir ve vücut bunu dışarı atamaz. Geçici veya çok ciddi sorun yaratmayan sivilce şişliği için evde bazı yöntemler uygulamak ve sonuç almak mümkündür.


Sivilce şişliği için neler yapılabilir?

  • Diş macunu, diş macunu sivilce şişliğiniindirmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Şişliğin tam üzerine ve cildin diğer bölgelerine fazla teması sağlanmadan uygulanmalıdır. Temizlenen bölgeye diş macunu sürdükten sonra yıkamaya gerek yoktur. Bu yüzden akşamları yatmadan önce uygulamak daha doğru olur. Sabah kalkıldığında şişlik üzerinde hafifleme ve kuruyarak iyileşme fark edilir.
  • Buz uygulaması, buz şişlik indirmede en etkili yollardan biridir. Sivilcenin kendisini birebir iyileştirmeyebilir. Fakat sivilce şişliğini indirmekle beraber iyileşme süresini de hızlandırır. Gün içinde ara ara şiş bölgeye bir miktar koyup bekleterek uygulanmalıdır.
  • Poşet çay, poşet çay içerisinde tanen adlı bir madde vardır. Bu madde sivilce şişliğini indirmek için oldukça etkilidir. Poşet çayı demini alıp suyunu sıktıktan sonra şişliğin üzerine koymak ve bir süre bekletmek yeterlidir. Gözle görülür bir iyileşme fark edilmesi mümkün olur.

Sivilce Şişliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişliğine Ne İyi Gelir?

Bademcik Şişliğine Ne İyi Gelir?

Göz Kapağında Küçük Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kapağında Küçük Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Aşırı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Aşırı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Güncel

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Güncel

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda Şişlik Nedenleri