Karın Şişliği Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karın Şişliği Nedenleri?

Karın şişliği, karında gerilme ve dolgunluk hissiyle kendini gösteren karın şişliği, sindirim sistemi problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Mide gazı başta olmak üzere birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Karın şişliği tedavisinin yapılabilmesi için şişliğin neden kaynaklandığının bilinmesi gerekir. Sindirim sisteminde düzensizlik nedeniyle çoğu kişinin yaşayabileceği karın şişliği eğer tüketilen yiyeceklere bağlı gelişiyorsa yiyeceklerin takibi yapılarak şişliğe neden olan yiyecekten uzak durmak gerekir. Tüm bunların haricinde farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilecek karın şişliği hakkında detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.


Karın şişliği neden olur?


Yiyecek intoleransı: Karın şişliği nedenleri arasında yaygın şekilde görülen yiyecek intoleransı, kişinin tükettiği yiyeceği kolay sindiremediği anlamına gelir. Maya, glüten, süt gibi bazı yiyeceklerin sindirimi bazı kişilerde zor olduğundan karın şişliğine neden olabilir.

Laktoz intoleransı: İnce bağırsağın üretmiş olduğu laktaz enzimi laktoz olarak bilinen süt şekeri sindirimi için önemlidir. Laktoz intoleransı ince bağırsakta yeterli oranda laktaz enzimi üretilmemesi ve dolayısıyla süt ve süt ürünlerinin sindiriminin zorlaştığında yaşanan bir sorundur. Laktoz intoleransı olan kişilerde mide krampı, gaz, mide bulantısı ve karın şişliği gibi şikâyetler yaşanır.

Çölyak hastalığı: Çölyak hastalarında arpa, buğday gibi besinlerde bulunan glütene karşı sindirim güçlüğü yaşanır. Karın şişliği, karın ağrısı, ishal en önemli belirtiler arasındadır. Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi diyet yapmaktır. Diyette kesinlikle glüten içeren besinler bulunmaz.

İrritabl bağırsak sendromu: Halk arasında yaygın şekilde görülen hastalığın sebebinin ne olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Stres, beslenme bozuklukları, enfeksiyon gibi birçok etken hastalığı tetikler. İshal, kabızlık, karın ağrısı ve karın şişliği en önemli bulgular arasındadır. Lifli gıdalarla beslenmek, egzersiz yapmak gibi yaşam tarzında yapılacak değişimler hastalık sebebiyle yaşanan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Gaz yapan yiyecekler: Bazı yiyecekler bağırsaklarda gaz şikâyetine neden olabilir. Bu tür yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle özellikle yemeklerden sonra karın şişliği yaşanabilir. Brokoli, karnabahar, marul, aşırı yağlı yiyecekler, kızartmalar gaz yapan yiyecekler arasındadır. Bunların yanı sıra yemeği hızlı yemek, sakız çiğnemek yine gaz yaparak şişliğe yol açar.

Sindirim enzimi eksikliği: Sindirim sisteminin düzenli çalışması, tüketilen besinler kolay sindirilmesi için enzimler önemli rol oynar. Eğer sindirim enzimlerinde bir sorun olursa özellikle yemeklerden sonra karında şişlik kaçınılmaz olur. Birçok meyve ve sebze sindirim enzimi bakımından zengindir. Ancak hazırlanış aşamalarında birçok özelliklerini yitirebilirler. Eğer sindirim enzimi eksikliği yaşanıyorsa takviye olarak dışarıdan alınarak karın şişliği önlenebilir.

Hormonlar: Kadınlarda gebelik ve adet öncesi dönemde vücutta değişen hormonlar nedeniyle karın şişliği yaygın olarak görülen şikâyetler arasındadır. Değişen hormon seviyeleri sindirim sistemini olumsuz etkileyerek mide ve bağırsak hareketlerini yavaşlatabilir ve tüketilen yiyeceklerin daha geç sindirilmesine neden olabilir. Bu sorun kabızlık ve beraberinde karın şişliği gibi belirtilerin yaşanmasına neden olur.

Yaş koşulları: Stresi endişe, kaygı gibi birçok neden karın şişliğine sebep olabilir. Hareketsiz bir yaşam tarzı da yine karın şişliği nedenleri arasındadır. Yemek yedikten sonra en az yarım saatlik yürüyüşler yaparak bu problem çözülebilir.


Karın şişliği nasıl tedavi edilir?


Karın şişliği gaz, kabızlık gibi basit şikâyetlere yol açıyorsa, lifli gıdaların tüketiminin arttırılması, bitkisel yöntemlerle bağırsak temizliğinin sağlanması ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimlerle sorun çözülebilir. Şişlik bir hastalığa bağlı olarak gelişiyorsa önce hastalığın teşhisi ardından uygun şekilde tedavisi yapılarak karın şişliği önlenebilir. Bunların haricinde bol su tüketimi, işlenmiş gıdalardan kaçınmak, tuz alımını azaltmak, karbonatlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmak, süt ürünlerini dengeli şekilde tüketmek, kafeinden uzak durmak, yağ tüketimini azaltmak, egzersiz yapmak, lif alımını arttırmak karın şişliği tedavisinde önemli rol oynar.

Karın Şişliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kemikte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Bezlerinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Hamilelikte Yüzde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yüzde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alında Şişlik Nedenleri?

Alında Şişlik Nedenleri?

Güncel

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?