Çene Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çene Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Çene altında şişlik, zaman zaman toplumun çoğunda görülmektedir. Çene altında şişlik basit bir oldu olabilmenin yanında başka ciddi bir sorununda ortaya çıkmasının belirtisi olmaktadır. Bu şişlik dokunulduğunda hassasiyet verip vermediği önemlidir. Bazen sadece basit yağ bezeleri vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilmektedirler. Ufak cerrahi müdahaleler ile sorunun çözümü sağlanabilmekte ancak yine de dönem dönem takibi sağlanmaktadır. Genel olarak çene altında şişlik nedenleri aşağıdaki gibi olmaktadır.


Çene altında şişlik neden olur?


Lenf bezi şişmesi: İlk akla gelen nedenlerden biri lenf bezlerinde meydana büyüme olmaktadır. Lenf bezleri koltuk altında, kasıklarda, boyun bölgesinde, kulak arkasında gibi vücudun birçok yerinde konumlanmış savunma mekanizmalarıdır. Bu mekanizmalar vücut için tehdit oluşturabilecek bir durum oluştuğunda tepkime vermektedir. Bu kaleler vücudun bir nevi erken uyarı sistemi gibi olmaktadır. Çene altında da iki adet bu bezelerden bulunmaktadır. Yüz çevresinde, ağızda, boyunda, omuzda olabilir yakın çevrede meydana gelebilecek bir iltihabi durumu bu lenf bezlerinin şişmesine neden olabilecektir. Diş eti iltihabı en yakın olarak çene altında şişlik meydana getirebilmektedir. Bunun dışında boğaz içinde meydana gelen iltihaplanma. Sinüzit, üst solunum yolları sonucu meydana gelen iltihabi durumlar çene altında şişlik nedenin kaynağı olabilmektedir. Takip edilen şişlik tedavi sağlandıktan 1-2 hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Bu tür şişlikler gelişme çağında olan çocuklar için daha uzun takip gerektirebilmektedir. Onlarda bağışıklık sistemi yeni yeni geliştiği için daha uzun sürede kaybolma gösterecektir. Korunma olarak dişlerin bakımının iyi yapılması, C vitamini tüketimi önemlidir. Tedavide doktor muhtemel antibiyotik tedavisi uygulaması yapabilecektir.

Tükürük bezlerinde meydana gelen iltihaplanma: bu tür bir iltihaplanma yine sağlıksız ağız bakımının sonucu olabilmektedir. Ağız içerisinde mekanik sindirime yardımcı olmak için çalışan birçok tükürük bezi bulunmaktadır. Bu tükürük bezleri iltihap kaptığı zaman çene altında şişlik meydana gelebilmektedir. Bu tür bir sürecin oluşmasına neden olabilecek etkenlerin başında hücre yapısında biriken kalsiyum ve fosfor olmaktadır. Bu birikim tükürük taşı denen olgunu meydana gelmesini sağlamaktadır. Bununla beraber aşırı sıvı kaybı da bölgede tıkanmaya neden olabilmektedir. Tedavisi basit olmaktadır. Sıvı tüketiminin artırılıp, ağız için gargara kullanımı muhtemelen çözüm sağlayacaktır. Ancak en iyi tedavi kararını muayene sonucunda doktor verecektir. Çene altında şişlik nedeni olarak en basit olan diyebiliriz.

Dişte meydana gelen apse: Diş apsesi hayatımız boyunca herkesin yaşadığı sıkıntılardan biridir. Özellikle ön bölge ve yakın olan dişlerin çürümesi ve iltihaplanması sonucunda çene altında şişlik meydana gelmektedir. Bu şişlik ile ağrıda olabilmektedir. Tedavi sürecinde hasta olan dişin çekilmesi ya da iltihabın kurutulması için antibiyotik kullanılması olacaktır. İltihap kuruduğu zaman şişlikte ortadan kalkacaktır.

Çeneye alınan darbe: Çene bölgesinde meydana gelen darbe çene ve boyun kaslarında travma meydana getirebilmektedir. Hatta çene kemiğinin kırılması sonucunda ciddi bir hasar meydana gelebilmektedir. Bu tür bir etkende çene altında şişlik meydana getirir. Ancak bu şişlik ile ağrı da meydana gelebilmektedir.

Bunların dışında çene altında şişlik yapabilecek etkenler bazı kistler ve çene altı tümörleri olabilmektedir. Şişme durumu uzun süre devam ediyorsa ve büyüme var ise mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Bütün nedenler için tedavi uygulanmaktadır. Tedavi süreci hastalığının nedeni ve şiddeti ile bağlantılı olmaktadır. Tedavide şişliğin takibi özellikle kist ve tümörlerde çok önemli olmaktadır. Kenid kendinize antibiyotik kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.

Çene Altında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Güncel

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Göz Şişliği Belirtileri Nelerdir?