Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti şişliği, dişler ve diş eti oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Birçok nedenden dolayı diş etinde şişlik meydana gelebilmektedir. Diş etinin tahriş olması ve ağız bakımının yeterince düzenli yapılmamasından kaynaklı olarak da diş etinde şişlik meydana gelebilmektedir. Yine de meydana gelen şişliği hafife almamak gerekir. Bazı durumlarda bu şişlikler istenilmeyen hastalıklara da yol açabilmektedir. Tehlikeli bir hastalık olup olmadığını bir hekim kontrolünde geçerek öğrenilmelidir. Bu gibi şişlikleri evde kendi yöntemlerinizi kullanarak da yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Yani bitkisel ürünler kullanarak şişliğin giderilmesi sağlanabilir.

Diş eti şişliği nedenleri, diş eti şişliğinin birçok nedeni vardır. Örneğin; tahrişe bağlı nedenler, farklı fırçalama tekniklerine bağlı nedenler, diş eti rahatsızlıkları, hormon değişikliklerine bağlı nedenlerden kaynaklı olarak diş etinde şişmeler meydana gelmektedir. Daha ayrıntılı bilgiler verecek olursak:
 • Yediğiniz yiyeceklerin ya çok sıcak oluşu ya da çok soğuk olmasından kaynaklı diş eti şişmesi,
 • Diş bozukluğundan kaynaklı diş tellerinin takılması ya da takma dişlerin ağza uyum sağlamamasından kaynaklı diş eti şişmeleri,
 • Aşırı derecede sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı diş eti şişmeleri,
 • Sert yiyeceklerin (Elma, ayva vs.) yenilmesi diş eti şişmesine neden olabilmekte,
 • Et veya patlamış mısır gibi diş aralarında kalan kırıntıların diş eti şişmelerine neden olabilmektedir.
 • Sert olan diş fırçalarının kullanımı diş etinin şişmesine neden olabilmektedir.
 • Dişi fırçalarken diş fırçasını çok şiddetli bastırmak diş eti şişmesine neden olabilmektedir.
 • Diş ipini ilk defa kullanmak veya yanlış bir uygulama yöntemi ile dişleri fırçalamak diş etinde şişme meydana getirir.
 • Diş temizliğinin zamanında ve sürekli yapılmamasından kaynaklı, diş etlerinde bakterilerin meydana gelmesi ve bunun sonucunda bakterilerin artması ile enfeksiyon oluşması diş etinde şişliklerin meydana gelmesine neden olur.
 • Hormon değişikliği erkeklere nazaran bayanlarda daha fazla görülen bir sorundur. Diş etlerine normalden fazla kan akışı sağlanınca diş etlerinde şişmeler meydana gelmektedir.
 • Kadınların adet dönemlerinde diş etlerinde şişlikler meydana gelmektedir.
 • Menopoza giren bayanların sıklıkla karşılaştıkları sorunlardan biridir diş eti şişmeleri,
 • Hamilelik evresinde diş etlerinde şişmeler meydana gelebilmektedir.
 • Kadınların gebe kalmamak için kullandıkları doğum kontrol hapları da diş etlerinde şişmeler meydana getirebilmektedir.
 • Ergenlik çağına girmiş gençlerde diş eti şişlikleri görülmektedir.
 • Tansiyon ilaçlarının yüksek oranda kullanılması da diş etlerinde şişmeler meydana getirebilmektedir.
 • Alerjik durumlarda yani bir şeye alerjisi olan kişilerde de diş eti şişmeleri meydana gelmektedir.
 • Kanser hastalarının da çok sık rastladıkları bir hastalıktır. Çünkü kemoterapi nedeniyle kullanılan ilaçlar diş eti hastalıklarına neden olmaktadır.
Diş eti şişliği tedavisi, makalemizin başında da ifade ettiğimiz gibi evde kendi yöntemlerinizle diş eti şişliklerini gidermek mümkündür. Evinizde çok sıcak su olmaması şartı ile yani ılık suyu ağzınıza alarak gargara yapabilirsiniz. Birkaç saat sonra diş etindeki şişliğin azaldığını ya da yok olduğunu göreceksiniz. Bunun yanı sıra tuzlu su ile diş etlerinizi çalkalayabilirsiniz. Limonlu su ile de ağızda gargara yapabilirsiniz. Karanfil yağının diş etlerine sürülmesi şişliklerin giderilmesine yardımcı olur. Dişlerin doğru yöntem ile fırçalanması gerekir. Kullandığınız diş fırçasının telleri yumuşak olmalıdır. Dişlerinizi çok bastırmadan doğru yöntem ile fırçalanmalıdır. Diş ipini günlük değil de iki günde bir kullanmak diş etlerine zarar vermesini engeller. Yemek sonrasında diş aralarında, yemek kırıntılarının olmamasına dikkat edin. Yemeklerden sonra ağız mutlaka gargara yapılmalıdır. Bu sayede dişlerde bakteri oluşumunun önüne geçilmesi sağlanır. Ama mutlaka bir doktor kontrolünden geçmek gereklidir.

Diş Eti Şişliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Yüzdeki Şişlik Nasıl İner?

Popüler İçerikler

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda Şişlik Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diz Arkasında Şişlik Nedenleri?

Diz Arkasında Şişlik Nedenleri?

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kemikte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi