Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak şişliğine ne iyi gelir, Ayağın fiziki yapısı değişerek, normalden daha büyük olmasıdır. Ayaklardaki kas ve dokuların içinde sıvı birikiminden kaynaklanmaktadır. Ayak şişliği birçok nedene bağlı olarak gelişmektedir. Bunlar; yaralanma, gebelik, enfeksiyon, lenfödem, kan pıhtılaşması ve ilaçların yan etkileri sonucunda ayaklarda şişlik görülmektedir.


Ayak şişliğine ne iyi gelir?

 • Şişlik olan ayağınıza bol miktarda kolonya sürün ve masaj uygulayın. Ayağın sıcaklığını azaltarak, serinlemesine neden olacaktır.
 • Bacak jimnastiği yapmak şişliğe iyi gelecektir. Yere sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı pedal çevirir gibi hareket ettirin.
 • Sırt üstü uzanarak bacaklarınızın altına bir yastık koyun. Bacaklarınız kalp hizasından yukarıda tutmaya çalışın. Bu şekilde kan akışını serbestleştirir ve şişliğin inmesini sağlar.
 • Ayak şişliğinde en çok kullanılan yöntemlerden biri de tuzlu sudur. Tuz da bulunan sülfat kasların rahatlamasını sağlamaktadır. Yarım kova su içerisine bir fincan tuz ilave ederek iyice karıştırın. Ayaklar bu suyun içerisinde 10-15 dakika bekletin. Bu uygulamayı her gece yatmadan önce yapabilirsiniz.
 • Maydanozun sağlığa birçok faydası vardır. Maydanoz tüketerek, enfeksiyona bağlı şişliklerin inmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ayak şişmesinde faydalı olan naneyi, suda iyice kaynatın. Ilık olduğunda nane suyuyla ayağınızı yıkayın. Bir süre sonra soğuk nane suyuyla tekrar ayaklarınızı yıkayın. Ayaklarınızda ödem oluşmasını engelleyecek ve ferahlamasını sağlayacaktır.
 • Yarım kova suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı deniz tuzu ilave edin. Bu suyun içerisinde ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Daha sonra 8 tane aspirini dövün ve bir kahve fincanı vazelinle karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza bol miktarda sürün. Sürme işleminden sonra nemli bir gazlı bezle ayaklarınızı sarın ve üzerini fazla sıkmadan naylonla sarın. Bu uygulamayı haftada 2 defa yapabilirsiniz.
 • Aynı miktarda olmak şartıyla elma sirkesi ile su karıştırılır. Temiz bir havlu suya ıslatılıp sıkılır ve şişmiş ayaklara bu havlu sarılır. Yaklaşık 10-15 dakika bekletilir.
 • Toz tarçın, süt, limon suyu, yağ ve su karıştırılarak hamur kıvamına getirilir. Bu karışım şişen ayaklara uygulanır.
 • Ayaklarınızın sürekli şişiyor ise beslenme düzeninizin değiştirmeniz gerekmektedir. Tuz tüketimini kesmeli ve nişasta yüklü gıdalardan uzak durmalısınız.
 • Bir avuç kadar arpa suda, kahverengi oluncaya kadar kaynatılarak süzülür. Günde 1-2 bardak soğuk olarak içebilirsiniz.
 • Birkaç tane lahana yaprağını buzdolabında bir süre bekletin. Lahana yaprakları soğuk olarak şiş olan ayaklara yerleştirilir ve bandaj ile sarılır. Çok sıkmamak şartıyla bir süre ayaklarda bekletilir.
 • Lavanta yağı kas ve dokular üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunmaktadır. Yarım kova ılık su içerisine 2-3 damla lavanta yağı damlatın. Bu su içerisinde ayaklar 5-10 dakika bekletilir.
 • Karahindiba çayı içerek, şişliğin inmesini sağlayabilirsiniz.
 • Salatalığın cilt üzerinde birçok faydası vardır. 1 adet salatalığı dilimler halinde kesin. Bu dilimleri ayaklarınıza uygulayın ve bandajla sarın. Ayaklarınızı rahatlatacak, ödem ve sertliği azaltacaktır.

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Karın Şişliğine Ne İyi Gelir?

Güncel

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Kulak Önünde Şişlik Nedenleri?

Güncel

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Aşıdan Sonra Şişlik Belirtileri ve Tedavisi