Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göbekte Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte şişlik, sık karşılaşılan şikâyetler içerisinde yer alır. Genellikle bağırsak problemleri sebebiyle göbek bölümünde şişme meydana geldiği belirtilirken; kabızlık nedeniyle şişliğin arttığı gözlenir. Bu süreç içerisinde sindirimin tam olarak gerçekleşmemesi tıkanma gibi durumlara sebebiyet verir. Göbekte şişlik problemi bulunan kişinin şişliğinin hangi dönemde arttığına, yemekten sonra mı yoksa önce mi var olduğunu takip ederek kendisinde bulunan sıkıntının hangi sebepli oluştuğunu izlemesi gerekir. Bununla birlikte geçmeyen şişlikler de vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması sağlanır. Böylece şişliğin altında yatan sebebinin araştırılması sağlanır. Göbekte şişlik sebebi ile kilo probleminde artma gözlenir. Özellikle bağırsak hareketsizliği sebebiyle vücuda alınan gıdaların sindirilememesi halinde kiloya sebebiyet verdiği belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde hastada göbek bölümünde balon varmış gibi veya patlayacak gibi şişkinlik meydana gelir.


Göbekte şişlik neden olur?

  • Kişide bulunan şişliğin hangi derecede olduğu son derece önemlidir. Özellikle kişinin yanlış beslenmesi ile bu bölümde bulunan şişliğin arttığı belirtilmektedir.
  • Bağırsakta bulunan hareketsizlik, midede bulunan hazımsızlık, yemek yeme esnasında yutulan hava ile göbekte şişlik artması gözlenir.
  • Sakız çiğneme esnasında yutulan havada şişliği artırır.
  • Ayrıca bağırsakta bulunan hareketsizlik sebebiyle gaz oluşumunda artma meydana geldiği için göbek şişliğini artırır.
  • Bağırsak florasının görevini yerine getirmemesi ile ortaya çıkarken; bazı kişilerde gazlı besinlerin fazla tüketilmesi şişliği tetikler.
  • Göbekte hassasiyetin oluşmasına neden olur. Özellikle baklagil ve tam tahıllı ürünlerin fazla tüketilmesi, kara lahana marul gibi sebzelerin tüketilmesi halinde şişlik dayanılmaz hal alır. Yapılan bazı uygulamalar ile şişliğin giderilmesi sağlanır.

Göbekte şişlik tedavisi ve uygulaması gerekenler


Hasta da bulunan şişliğin tedavi edilmesi için doktor kontrolü gerekir. Bu süreç içerisinde bağırsakların işleyişi kontrol edilirken; midede bulunan problemlerin tedavisi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde bağırsakta bulunan Flora'nın giderilmesi için antibiyotik uygulaması verilerek şişliğin azaltılması sağlanır. Özellikle gaz sebebiyle meydana gelen problemlerde hastanın beslenme düzenine dikkat etmesi ile alacağı önlemler sayesinde bu bölümde bulunan şişliğin azaltılması nasıl sağlanır. Göbekte şişlik bulunan hastaların beslenme düzenini değiştirmeleri son derece önemlidir. Tüketilen yiyeceklerin içerisinde soğan, kırmızı erik, elma, Kuşkonmaz, enginar, karnabahar, lahana, brokoli, kuru fasulye gibi ürünleri tüketmemesi gerekirken; midede dolgunluk hissi yaratan aşırı yağlı gıdaların tüketilmesinden uzak durma son derece önemlidir.

Nane çayı içilmesi mide ve bağırsakların rahatlamasına fayda sağlar. Aşırı yemek yemeden dolayı meydana gelen şişliklerin giderilmesi için kişinin günlük 3 ana öğün üç ara öğün ile beslenmeye devam etmesi gerekir. Hastanın multivitamin alması, aloe vera suyunu kullanması şişliği giderir. Şişlik bulunan kişinin saat yönünde bu bölüme masaj yapması oldukça fayda sağlar. Uyuma düzenine dikkat edilmesi, günlük yarım saat yürüyüşler yapılması ve yapılacak egzersizler ile bu bölümde bulunan şişkinliğin azaltılması sağlanır. Bol sıvı tüketmeleri halinde bağırsağın hareketi kolaylaştığı için kabızlık probleminin giderilmesi sağlanırken göbekte şişlik giderilmesi desteklenir. Bu sebepten dolayı su, komposto, doğal meyve suları tüketilmesi ile bağırsak hareketleri hızlandırılır. Göbek şişliğine bağlı oluşan ağrıların giderilmesi için hastaya ağrı kesici uygulanır. Ayrıca mide rahatlatıcı ilaçlar ile midede bulunan problemlerin giderilmesi sağlanır.

Göbekte Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Popüler İçerikler

Dizde Şişlik Nedenleri?

Dizde Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Basur Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Basur Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Dil Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi