Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makat Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat bölgesinde şişlik, sıklıkla karşılaşılan şikâyetler arasında yer alır. Özellikle zorlama sonucunda bu bölümde oluşan şişliğe basur isimleri verirken; hemoroit olarak tanımlanmaktadır. Vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekirken ilerlemesi halinde başka hastalıklara sebebiyet verir. Makat etrafında ele gelen küçük meme ucu şeklinde kabarıklık bu bölümde şişlik olması ile ortaya çıkar. Makat etrafında sivilce, beze veya meme olarak tanımlanan hastalık tedavi edilmediği zaman bağırsak kolon kanseri gibi önemli hastalıklara neden olur. Bu sebepten dolayı dikkate alınarak tedavi edilmesi gerekir. Makat bölgesinde şişlik, özellikle idrar yapma esnasında sürekli ıkınan kişiler de yaygın olarak gözlendiği belirtilirken; bayanlarda hamilelik sonrasında ortaya çıktığı belirtilir.


Makat bölgesindeki şişlik neden olur?

 • Burada bulunan şişliğinin nedeni hemoroit olarak tanımlanmaktadır. Makat çıkışında apse bulunması sebebiyle bu bölümde şişliğin attığı belirtilirken; enfeksiyon, viral veya bateri sebeple olarak meydana geldiği belirtilmektedir.
 • Bu bölümde oluşan makat siğili şişliğin nedeni içerisinde bulunurken; kıl dönmesi, anüs bölgesinde şişliğin başlıca sebepleri içerisinde yer alır.
 • Makat bölgesinde bulunan şişlik makat çatlağı, ülseratif kolit, makat fistülü, rektum kanseri, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, rektal polip, makat sarkması, makat kanseri, makatta bulunan kaşıntılı, şişlik gibi problemler nedeniyle ortaya çıkar.
 • Aniden ortaya çıktığı belirtilirken; bununla birlikte şiddetli ağrılar yaşandığı gözlenir.
 • Ayrıca makat bölgesinde şişlik içerisinde kirli kan bulunduğu için anal hematom hastalığına sebep verir. Bu hastalıkta vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekirken ihmal alınması olumsuz sonuçlara sebebiyet verir.
 • Makat bölgesinde şişliğini artmasıyla birlikte kanama olduğu da gözlenir. Şiddetli kanamalar halinde kişide kansızlık oluşur.

Makat bölgesinde şişlik tanı ve tedavi nasıl yapılır?

 • Bu bölümde bulunan şişliğin tedavi edilmesi için vakit kaybedilmeden muayene edilmesi gerekir. Ancak makat bölümünde bulunması sebebiyle halk arasında doktora gitme noktasında çekinceler olduğu belirtilmektedir. İhmal alınmaması gerekir.
 • Doktorun uygulayacağı elle muayene sonrasında hangi bir bulgur ile anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi veya kolonoskopi gibi yöntemler kullanılarak makat bölgesinde bulunan şişliğin asıl sebebinin belirlenmesi gerekir.
 • Şişliğin nedeni belirlendikten sonra buna göre tedavi uygulaması yapılır.
 • Bu bölümde bulunan şişlik gereğinden büyük ise cerrahi müdahaleyle bu bölümden alınarak dikiş atılması ile tedavi sağlanır.
 • Oldukça zor bir süreç ve ağrılı olması sebebiyle hastanın oldukça acı çektiği belirtilirken; ağrı kesici haplar ile ağrıların azaltılması sağlanır.
 • Bu süreç içerisinde hastanın ılık su ile banyo yapması gerekirken; günde 2 kere sıcak suya oturması bu bölümde bulunan ağrıların hafifletilmesini sağlar.
 • Makat bölgesinde şişlikler aniden ortaya çıktığı için bu bölüme buz uygulaması yapılması ağrıların giderilmesinde faydalıdır.
 • Kişinin sürekli ayakta durması ve hareket halinde olması bu bölümde bulunan şişli artırdığı için kişinin zorlanmadan dinlenmesi tavsiye edilir.
 • At binme, bisiklet sürme gibi aktivitelerden uzak durması bu bölümde bulunan şikâyetin azalmasını sağlar.
 • Makat bölgesinde şişlik kabızlık problemi sebebiyle ortaya çıktığı için kişinin tuvalet ihtiyacını giderirken ıkınmaması tavsiye edilir.
 • Bu bölgede kan birikmesi sonucu zonklama şeklinde ağrı gözlendiği için cilt altında biriken kanın bu bölgeden alınması ağrının giderilmesine fayda sağlar.
 • Bu süreç içerisinde kişinin acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durması, asitli içecekler tüketmemesi ve sigara alkol kullanımını bırakması tavsiye edilir.

Makat Bölgesinde Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alında Şişlik Nedenleri?

Alında Şişlik Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Bölgesinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kenarında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kenarında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Sol Kaburga Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Diş Apsesi Şişliği Nasıl İner?

Güncel

Bacak Arasında Şişlik Tedavisi

Bacak Arasında Şişlik Tedavisi

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası Şişlik

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?

Kafada Oluşan Şişlik Nedenleri?

Kaşta Şişlik Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda Şişlik Nedenleri

Boyunda Şişlik Nedenleri