Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Arkasında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkasında şişlik, zaman zaman her yaş grubunda ve cinsiyette görülebilmektedir. Kulak arkasında ve vücudun birçok bölgesinde lenf bezleri bulunmaktadır. Bu bezeler vücudun kale görevini görerek enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olmaktadır. Şişliğini ana kaynağı bu lenf bezlerinde meydana gelen tepkime olabilmektedir. Tabi izlenmesi gereken durumlardan biridir. Şişlik sivilce benzeri gibi bir oluşumdan da kaynaklanabilmektedir.


Kulak arkasında şişlik neden olur?


Diş problemleri: Kulak arkasında şişlik yapabilecek önemli etkenlerden bir tanesi çürük dişler olmaktadır. Özellikle bu bölgeye yakın duran ve çürümeye meyilli 20'lik dişler çürüme sonucunda iltihap meydana getirebilmektedir. Bu iltihap bölgeye yakın lenf bezleri tarafından tehdit olarak algılanabilmektedir. Ancak bunun gerçekten bu nedenden mi kaynaklandığını diş hekimi çekeceği röntgen filmi ile görebilecektir. Tedavinin ardından kulak arkasında meydana gelen şişliğin kaybolduğunu göreceksiniz.

Mantar enfeksiyonu: Kulak bölgesine yakın bir noktada meydana gelen mantar enfeksiyonu kulak arkasında şişmeye neden olabilmektedir. Özellikle kafa derisinde ya da kulak arkasında böyle bir mantarını olabilme ihtimali yüksek olmaktadır. Bu mantar kafa derisinde kaşıntı ve dökülme şeklinde kendisini belli edebilmektedir. Gitmiş olduğunuz güzellik merkezlerinde yeterli hijyen şartlarının olmayışı bu tür mantarlar kapmanıza neden olabilecektir.

Bademcik sorunları: Bademcik sorunları üst solunum yollarının bir uzantısı olmaktadır. Özellikle kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde sık rastladığımız grip, nezle vb. Hastalıklar nedeniyle zor günler geçirebiliyoruz. Bu hastalıklarına neden olan virüsler sebebiyle üst solunum yollarında iltihaplanma meydana gelmektedir. İltihaplanmanın sonucunda nadiren olsa da kulak arkasında şişme meydana gelebilmektedir.

Bölgeye alınan darbe: Kulak arkasında şişlik yapabilecek etkenlerden biri de bölgeye alınan sert darbe, kaza vb. Sonucu yaralanmadır. Bu durum bölgede ödem oluşmasına neden olabilecektir. Bölgede bulunan kasların zedelenmesine bağlı olarak şişme görülebilmektedir. Buz masajı ve ödem atıcı ilaçlar ile kulak arkasında meydana gelen şişliğin giderilmesi sağlanabilmektedir.

Kanser: Kanser türlerinin bazıları lenf düğümlerinde şişme meydana getirebilmektedir. Özellikle kafa içerisinde meydana gelen tümörle, ağız içi ve gırtlak kanserlerinde bu tür lenf bezi şişmeleri doğal olmaktadır. Ancak bunun tespiti için Uzman bir hekim tarafından çekilecek film sonucunda görüntüleme sağlanabilecektir. Tedavi bundan sonraki süreçte ortaya çıkabilecektir.

Süs amaçlı takılan takılar: Kulak ve çevresine moda olarak takılan metaller alerjen meydana getirebilmektedir. Hatta bölgeye uygulanan delme işlemi enfeksiyon kapmaya neden olabilmektedir. O yüzden bu tür şeyleri yaptırmadan önce iyi bir yer seçimi yapmanızda sağlığınız için fayda olacaktır. Çünkü bu tür yerlerde herkes için bazen aynı malzemeler kullanılmaktadır. Hatta bu başlık altında dövme yaptırırken bile bu özene dikkat etmeniz gerektiğinin tavsiyesinde bulunmak yerinde olacaktır. Dövme için kullanılan aletler deri altında enfeksiyon oluşmasına neden olabilecektir. Hatta kulak bölgesine yakın noktalar yaptırdığınız dövmeler hem dövmenin yaptığı tahriş sonucu şişme yapabilmektedir. Epilasyon merkezleri keza bu tür sıkıntılar oluşturabilmektedir. Ancak ilk ikisi kadar sık olmayacaktır. Direk temas çok az olmaktadır.

Kulak arkasında şişlik özellikle çocuklarda daha sık görülebilmektedir. Onların bağışıklık sistemi bize göre yeni yeni toparlanmaya başladığı için en ufak tehdide karşı tepki gösterebilmektedir. Onlarda şişlik tedaviden sonra dahi bir süre dahi kalabilmektedir. O yüzden çocuklarda kulak arkasında şişlik takip edilmesi gereken durumlardan biridir. Genellikle panik yapacak bir hastalık olmasa bile izlenmesi gerekmektedir.


Çene altında şişlik tedavisi nasıl yapılır?


Tedavi şekli şişliğin nedenine göre değişebilmektedir. Eğer soğuk algınlığı gibi bir nedenden kaynaklanıyor ise bitki çayları ve bölgeye yapılacak ılık kompres rahatlama sağlayabilecektir. Bunun dışında diş kaynaklı ise sadece doktor verdiyse antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Tavsiye edilen ilaçlar içilmemelidir. Bu nedenini tam bilmediğiniz durumda faydadan çok zarar meydana getirebilecektir. Kulak arkasında şişlik, tedavi sağlandıktan sonra uzun süre duruyorsa mutlaka doktora göstermek gerekmektedir. İlk iki neden tedavi edilmiş olsa dahi rastlantısal olarak başka bir neden de şişmeye neden olabilecektir. Bu durumda doktor daha detaylı kan ve görüntüleme testleri isteyecektir. Şişmenin devam ettiği süreçte halsizlik, iştah kaybı ve zayıflama meydana gelmesi ön belirti sayılabilecektir. Bu tür bir durumun tedavisi ise hastalığını kaynağına göre sağlanacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. Hoşça kalın.

Kulak Arkasında Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaşta Şişlik Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Koltuk Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sünnet Sonrası Şişlik Nedenleri

Sünnet Sonrası Şişlik Nedenleri

Güncel

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Memede Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Ayak Şişliğine Ne İyi Gelir?

Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Şişlik Topukta Şişliğin Sebepleri

Topukta Şişlik Topukta Şişliğin Sebepleri

Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Diş Şişliği Belirtileri Nelerdir?

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Kasıkta Şişlik Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6