Testiste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testiste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Testiste şişlik, erkeklerin karşılaştığı problemler içerisinde yer alırken; tıp alanında hidrosel olarak tanımlanmaktadır. Testisin etrafında bulunan zarlarının içerisinde sıvı miktarının artması ile ortaya çıkmaktadır. Her iki testisin şişmesi veya bir tanesinin şişmesi olarak görülürken; estetik açıdan problem yaratır. Özellikle pantolon giyerken veya oturma esnasında sıkıntı yarattığı açıklanmıştır. Ayrıca günlük hareket esnasında, yürüyüş yaparken veya bacakları üst üste atıldığı durumlarda rahatsız ettiği belirtilmektedir. Testiste şişlik, doğum sonrasında erkek çocuklarının onda birinde görülen problem ile ortaya çıkarken; bazı durumlarda kendiliğinden geçtiği belirtilmektedir. Tesislerinde anatomik yapısı sebebiyle içinde sıvı bulunurken; testlerin arasında da torba ve sıvı bulunmaktadır. İçerisindeki sıvı sayesinde testislere alınacak herhangi bir darbeden korunmasını sağlamaktadır. İçerisindeki sıvının artması veya oluşan sıvının emiliminin azalması sebebiyle testiste şişlik meydana gelir.


Testis şişlik neden olur?


Genel olarak testis torbalarının gereğinden fazla büyük olması ile ortaya çıkar. Bu bölümde testisin sıkılması ile hiçbir ağrı yaşanmazken kişiyi huzursuz eden anormal durum olarak gözlenmektedir. Bazı hastalarda ise testis tümörleri sebebiyle testis şişmesi görülür. Bu sebepten dolayı testis kanserinin nedenleri arasında yer alır. Genellikle orta yaş erkeklerde testis şişmesi gözlenirken vakit kaybedilmeden doktor muayenesi yapılması gerekir. Kanser şüphesi olması halinde kötü sonuçlar doğurur. Sperm üretimini etkileyen hastalık olmasının yanı sıra, bu bölümde bulunan spermlerin ölmesine neden olabilir. Ayrıca erkeklerde bulunan skrotum içerisinde oluşan enfeksiyon veya iltihap sebeple testis şişliği gözlenirken; herhangi bir problemden dolayı tesislere darbe alınması ile testiste şişlik ortaya çıkabilir.


Testis şişlik tedavisi nasıl yapılır?


Doğuştan var olan tesis şişmesinin tedavi edilmesi bazen kendiliğinden geçerken bazen tıbbi tedavi uygulanarak içerisinde bulunan sıvının alınması ile şişliğin giderildiği belirtilmektedir. Yetişkinlerde görülen testis şişmesi cerrahi işlem uygulanarak tedavi edilirken, bunun yanı sıra uygulanacak geçici tedaviler ile bu bölümdeki şişlik giderilir. Şişliğin bulunduğu bölüme iğne ile aspirasyon uygulanarak bu bölümdeki sıvı alınır. Bu işlemi için testisin içerisine iğne ile girilirken ultrason çekilerek herhangi bir zarar verilmemesi sağlanır. İçerisinde bulunan sıvının boşaltılması ile tesis içerisinde bulunan sıvının nedbe oluşturan tentürdiyot uygulaması yapılır. Böylece testiste şişliğin tedavi edilmesi sağlanır.

Testiste şişlik, tedavisi için uygulanan yöntemlerden bir diğeri ise zarların yapısının özel teknikler ile değiştirilmesi ile ameliyat uygulanmasıdır. Bu bölümde bulunan yumurta boyutlarındaki su torbasından kişi rahatsız oluyor ise tedavi edilir. Ancak su torbaları rahatsız edici düzeyde değilse belirli süre beklenmesi tavsiye edilir. Bu bölgede kanser ile alakalı bir durum söz konusu değilse hastalığın iyi huylu olduğu belirtilerek kontrolleri sağlanır. Ancak testis şişmesi içerisinde bulunan bulgular kanser ile ilgili ise ameliyat sonrasında patolojik sonuca göre gerekli tedavi uygulanır. Bundan sonraki evresinde doktorun vereceği karar ile izlenecek tedavi yöntemleri sağlanarak testiste şişlik tedavisi gerçekleştirilir. Erken tanı önemli olduğu için mutlaka bu şikâyette doktora başvurulması gerekir.

Testiste Şişlik Yorumları

soru

Arslan

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba 22 yaşındayım. Son bir haftadır idrara çıkarken ağrılar ve sancılar oluşuyor. Ayrıca testisim de elle dokunduğumda şişliği hissediyorum. Bu durum neden ortaya çıkmış olabilir? Ve nasıl çözebilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Alındaki Şişlik Nasıl İner?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Güncel

Basur Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Basur Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Belde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Kaşta Şişlik Tedavisi

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Kulak Memesinde Şişlik Nedenleri?

Sürekli Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Alında Şişlik Nedenleri?

Alında Şişlik Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6