Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkasında ağrılı şişlik: Vücudumuz bazen olumlu bazen ise olumsuz olarak bazı hastalıklara karşı tepki verir. Kulak arkasında ağrılı şişlik de bazen küçük bir yağ bezesinden oluşabilirken bazen de vücutta meydana gelen ciddi bir hastalık sonucunda oluşabilmektedir. Bu yüzden halk tarafından basit bir ve önemsiz gibi görünen bu şişliğin neden dolayı oluştuğu oldukça önemlidir. Çünkü bilindiği üzere ciddi hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir.

Kulak arkasındaki ağrılı şişlik kişiyi oldukça zor bir duruma sokabilir. Sadece kulaktaymış gibi görünen ağrılı şişlik aslında tüm vücudu etkileyerek oldukça rahatsız verici bir hale sokar. Bu durum kişinin günlük yaşantısını oldukça olumsuz etkiler. Kulak öyle bir organdır ki kişinin dengesini, konuşmasını hatta yemek yemesini bile zorlaştırabilir.

Kulak arkasında ağrılı şişlik bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi sonucunda da oluşabilir. Vücudun birçok yerinde bulunan lenf bezleri bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi sonucunda şişmeye başlar. Vücut direncinin azaldığı zamanlarda da kulak arkasında ağrılı bir şişliğin meydana gelmesine neden olur. Vücuda giren bakteri ve mikroplar kişide enfeksiyon oluşturarak kulak arkasında ağrılı şişliğe neden olabilmektedir.


Kulak arkasında ağrılı şişliğin neden olur?


Kulak iltihaplanması: Kulağın enfeksiyon kapması sonucunda kulakta iltihaplanma meydana gelir. Bu iltihap ise ya kulak içerisinde ya da kulak çevresi ve kulak arkasında ağrılı şişlik oluşmasına neden olur.

Yağ bezeleri: Herhangi bir nedenden dolayı kulak arkasında yağ bezeleri oluşabilir. Bu yağ bezeleri ise kimi zaman şişliğin yanında ağrı da oluşabilir. Bu ağrılı şişlik ise kişiyi rahatsız edebilir.

Lenf düğümü: Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu tükürük ve lenf bezlerinde şişme gözlemlenir. Bu şişlikler ise bazen kulak arkasında bazen de vücudun başka bir yerinde ağrılı bir şişliğin oluşumuna neden olur. Kulak arkasında ağrılı şişlikler kişide büyük bir ağrı oluşturabilir.


Kulak arkasında ağrılı şişliğin tedavisi nasıl yapılır?


Öncelikle kulak arkasında hafif bir kızarıklık oluşmaya başlar. Sonra ise bu kızarıklık giderek ağrılı bir şişliğe neden olur. Kişi bu şişlik sonucunda hafif ya da şiddetli bir ağrıya maruz kalabilir. Bu ağrılı şişlik kişiyi oldukça olumsuz etkileyerek istenmeyen sorunlara neden olabilir. Bu yüzden kişi mutlaka bir sağlık kurumuna giderek kulak burun boğaz doktoruna muayene olmalıdır.

Kulak Arkasında Ağrılı Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Şişlik Nedenleri

Göğüste Şişlik Nedenleri

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Peniste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karın Şişliği Belirtileri ve Tedavisi