Gebelikte Şişkinlik Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte şişkinlik, hamilelik anne adayları için oldukça özel ve önemli bir süreçtir. İlk aylar fiziki anlamda daha kolay geçse de zaman geçtikçe annenin ve bebeğin ağırlığı artmaya devam eder. Buna bağlı olarak gebelikte şişkinlik, sancı veya ağrı durumları kaçınılmaz olur. Her anne adayının hamilelik dönemi birbirinden farklı gelişir. Fakat bazı rahatsızlıklar her anne adayının yaşayacağı ortak problemlerdir.

Gebelikte şişkinlik, özellikle öğünlerden sonra ve en çok da doğuma yaklaştıkça artarak kendini gösterir. Bunun ilk nedeni anne karnındaki bebeğin büyümesine bağlı olarak annenin karın bölgesindeki organlarda baskı oluşarak midenin sıkışmasıdır. Büyüyen bir bebeğe yeri dar geldiği gibi bebek büyüdükçe organlarında yeri daralır. Hatta organların yaşadığı bu duruma bağlı olarak reflü, ekşime ve yanma gibi sorularda ortaya çıkar. Gebelikte şişkinlik, ağır yenen yemekler ve içeride sıkışan gazlar sonucunda kendini kolaylıkla gösterir. Bununla beraber ağrı ve hazımsızlık durumları da yaşanır. Kimi anne adayı şişkinlik şikâyetleri yanında kabızlık ve mide yanması sıkıntılarından yakınırlar. Mide yanması daha çok saç çıkaran bebeğin bir sinyali olarak görülür. Gebelikte şişkinlik, anne adayını oldukça rahatsız eden bir durumdur. Her ay biraz daha şiddetli yaşanabilir. Bunun için anne adayının birtakım konularda özen göstermesi gereklidir. Her yemek sonrası yaşanan bir şişkinlik sorunu için tabi ki doktora danışılabilir fakat anne adayının da hareket ve beslenme düzeni bu konuda büyük rol oynamaktadır.


Gebelikte şişkinlik için neler yapılmalıdır?

  • Anne adayı kesinlikle bol bol su içilmelidir. Suyu yeterli almak gebelik döneminde bağırsakların daha rahat çalışmasına yardımcı olur. Bu durumda şişkinlik problemini ciddi oranda azaltır.
  • Anne adayı risk taşımıyor veya bir hareket yasağı yoksa özellikle son aylarda akşam yemeklerinden sonra kısa yürüyüşler yaparak hazmın ve sindirimin kolay olmasına yardım etmelidir.
  • Öğünler düzenli alınmalıdır ve aşırı kafeinden uzak kalınmalıdır. Beslenme bozukluğu mide ve bağırsak sorunlarını beraberinde getirir.
  • Lif bakımından zengin ve sindirimi kolay besinler tüketilmelidir.
  • Sıcak ve gebeliğe uygun içecekler tüketilebilir.
  • Gebelik durumuna uygun olarak küçük egzersizler yapmak hem şişkinliği gidermeye hem de vücudu rahatlatmaya yardımcı olur.
  • Bunlarla birlikte gebelikte şişkinlik problemi için anne adayı kesinlikle aşırı soğuk havada uzun süre kalmamalıdır. Mideye alınan soğuk hava içeride gaz oluşumuna yol açar. Gaz problemi şişkinliği ciddi anlamda tetikler.

Gebelikte Şişkinlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karın Şişliği Nedenleri?

Karın Şişliği Nedenleri?

Haber Bülteni