Karında Şişlik ve Sertlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karında Şişlik ve Sertlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik ve Sertlik; birçok nedene bağlı olabilmektedir. Bu nedenler genel olarak sık karşılaştığımız basit ve geçici durumlardan kaynaklanabildiği gibi farklı belirtiler eşliğinde görülüyor ise sebebini araştırmakta fayda olabilmektedir. Karında şişlik ve sertlik genellikle sindirim sistemi kaynaklı olabilmektedir.


Karında Şişlik ve Sertlik Neden Olur?


Son yıllarda yoğun yaşam şartları ve beraberinde getirdiği stres faktörleri ile bedensel anlamda kişilerde farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Son yıllarda bahsedilen karında şişlik ve sertlik nedenleri arasında; hazımsızlık ve beraberinde görülen kabızlık neticesinde huzursuz bağırsak sendromu terimi akla gelmektedir. Sebeplerin genellikle günlük yaşamda olan stresin etkisi olduğu düşünülmekte ve çok sık karşılaşılan bir durum olduğu gözlenmektedir. Bu rahatsızlığa mide ve bağırsaklardaki sorunlar eşlik etmekte, karında şişlik ve sertlik de hissedilebilmektedir. Bu rahatsızlık çok önemli sorunlara yol açmamakta fakat günlük yaşamı etkileyebilecek kadar rahatsız edici olabilmektedir. Karında şişlik ve sertlik, midede ve bağırsakta yaşanan problemler gibi durumlarla karşı karşıya kalındığında yapılabilecek en basit yöntemler; açık havada düzenli bir yürüyüş, yeterli uyku alımı, beslenmenin gözden geçirilmesi gibi olumlu davranışlarla iyileşmeye katkıda bulunulabilir. Ayrıca stresten uzak durmak veya rahatlamak adına farklı hobilere yönelim ve kişilerin rahatlayabileceği konular için kendilerine zaman ayırmaları ile olumlu etkiler görülebilir. Tabi ki hissedilen rahatsızlıkların bir hekimle paylaşılması ve danışılarak hareket edilmesi faydalı olacaktır. Karında şişlik ve sertlik olmasının sebebi; vücuda dokunabilecek bir gıdadan da kaynaklanıyor olabilir. Hangi besinin bize rahatsızlık verdiğini anlamaya çalışarak, o besinden az tüketerek veya uzak durarak vereceği olumsuz etkiden vücudumuzu koruyabiliriz. Hızlı yemek yeme, yemek aralarında uzun saatlerin olması ve düzensiz, zamansız beslenme de vücuda olumsuz etkiler verebilmektedir. Diyabet hastalığı veya kullanılan bazı ilaç türleri de karında şişlik ve sertlik sebebi olabilmektedir. Karında şişlik ve sertlik görülmesinin yanı sıra yaşanan farklı veya ciddi belirtiler olduğu taktirde hekime danışılarak muayene olunmasında fayda olacaktır.


Karında Şişlik ve Sertlik Tedavisi Nasıl Yapılır?


Karında şişlik ve sertlik ciddi problemlerden kaynaklanıyorsa hekim muayene ve teşhisi ile uygun bir tadavi gerekebilecektir. Beslenme, hızlı yeme gibi sebeplerden kaynaklanan karında şişlik ve sertlik için birkaç basit yöntem kullanabiliriz. Öncelikle; Geç saatlerde yemek yememeli erken saatlerde beslenme işlemimizi tamamlamalıyız. Sağlıklı bir şekilde uykumuzu almalıyız. Karında şişlik ve sertlik yapabilecek; asitli, fazla yağlı, gaz yapıcı gıdalardan uzak durmalıyız. Hızlı beslenmekten kaçınılmalı, sık ve az yemek yenmelidir. Beslenmede çeşitlilik sağlanması da kabızlığa olumlu etkilerde bulunacak ve dolayısıyla karında şişlik ve sertliğe engel olunacaktır. Karında şişlik ve sertlik; üşütme veya soğuk algınlığı ile de ilgili olabileceğinden, ayaklar ve vücut sıcak tutulmalıdır. Hekim tavsiyesi ile uygun bitkisel çayların yeterince tüketimi ile de rahatsızlık veren durumlar hafifletilebilmektedir.

Karında Şişlik ve Sertlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Göz Şişliği Nasıl Geçer?

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Karında Şişlik Gaz Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Boyunda Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Yanakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Karın Şişliği Nasıl Geçer?

Güncel

Testiste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Testiste Şişlik Belirtileri ve Tedavisi