El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

El Bileğinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

El Bileğinde Şişlik, El bileğimiz günlük koşuşturmaların içinde en fazla mesai yapan eklem yerlerimizden biridir. Düşünüldüğünde neredeyse bütün işlerimizi yaparken el bileğimizi kullanırız. Yüksek tempo bazen el bileğinde şişlik olarak karşımıza çıkar. El bileğinin zorlanması ve ortopedik sorunlar yanında el bileğinde şişlik vücudun maruz kaldığı stres nedeni ile de ortaya çıkabilir.

El bileğinde durduk yere çıkan şişlikler için yapılan klinik araştırmalar da bariz bir neden bulunamamıştır. Kimi zaman kemik çıkıntısı ve lipomlardan (İyi huylu yağ dokuları) kaynaklandığı düşünülse de MR görüntüsü ile net bilgi elde edilebilir. Fakat stresin de el bileğinde şişlik oluşturabileceği birçok hekim tarafından kabul edilmiştir. Hiçbir neden yok iken ortaya çıkan el bileği şişliklerine ganglion kisti adı verilir.


El bileğinde şişlik, ganglion kisti nedir?


El bileğinde bulunan tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak dokuların içinde gereğinden fazla sıvı dolması ile ortaya çıkar. Bu sıvının kıvamı yoğundur. Bir veya birkaç noktada aynı anda ve çeşitli büyüklüklerde ortaya çıkabilen bu şişlikler tümör oluşturmaz ve diğer vücut bölümlerine yayılmaz. Ganglion içindeki sıvı tendon ya da kıkırdak içinde bulunan sıvılar ile aynı özelliğe sahip olup zamanlar bu sıvı koyulaşarak jel kıvamında bir içerik oluşturur.

Ganglion kistinin el bileğinde çıkış nedenleri; Yoğun bir şekilde el bileğini kullanan kişiler, yazıcı ve sekreterler, mahkeme katipleri, bankacılar, sürekli el örgüsü ören bayanlar, el ile çalgı çalan sanatçılarda ganglion kistine daha çok rastlanır. Kist bilek tendonunun zayıflamış kısmından yukarı doğru balon yaparak çıkar ve içi sıvı dolu olur. Bu durum bir çeşit bilek fıtığı görüntüsü oluşturur. İlk zamanlar ağrı olmaz, fakat psikolojik ve görsel rahatsızlık verir. İlerleyen zamanlarda ise ya kendiliğinden geçer ya da jel sertleşerek ağrı oluşturmaya başlar.


El bileğinde şişlik nasıl tedavi edilir?


Hastanın kendi kendine uygulayabileceği tedavi istirahattir. El bileği şişen kimse bir süre bileklerini zorlayıcı hareketlerden kaçınmalıdır. Şişlik görüldüğü andan itibaren ellerim morartmayacak şekilde bandaj uygulamak bir süre sonra kistin yok olmasına neden olabilir. Bununla birlikte bazen aşırı şişen ganglion kisti kendiliğinden patlayarak inebilir.

El bileğinde şişlik bitkisel tedavi; Zencefil'in iltihap kurutucu etkisi, el bileği şişliğinin inmesini sağlayıp ağrılara yok edebilir. Bununa birlikte bir hafta boyunca Anadolu Sığla ağacının (Günlük ağacı) kabuğundan elde edilen buhur yağının şişlik üzerine birkaç damla damlatıldıktan sonra üzeri bandajla örtüldüğünde şişliğin indiği görülebilir.

Her şeye rağmen geçmeyen el bileğinde şişlik veya ganglion ağrı yapmaya başlamış ise ağrı kesici ilaçlar ve ortopedik el bilekliği (Splint) kullanılmalıdır. Böylece şişliklerin inmesi sağlanabilir. Hekim tarafından uygulanan tedavilerde; hekim şişlik içindeki sıvıyı enjektör yardımı ile çekerek şişliğin inmesini sağlayabilir. Fakat bu durumda şişlik tekrar ortaya çıkabilir. Bu tedavilere rağmen el bileği şişliklerinden kurtulamaz iseniz Uzman hekiminiz size cerrahi işlem önerecektir. Genel olarak cerrahi operasyonlardan sonra bu sorun tamamen ortadan kalkmaktadır.

El Bileğinde Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bademcik Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Şişliği Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kasıkta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Midede Şişkinlik Belirtileri ve Tedavisi

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri

Gebelikte Şişkinlik Nedenleri