Hamilelikte Şişlik Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Şişlik Nedenleri?

Hamilelikte şişlik; Hamilelik sürecine giren kadınların vücut yapıları da sürece bağlı olarak değişiklik göstermeye başlar. Normal bir bireye kıyasla daha hassas olan anne adayını bu evrede bazı kaçınılmaz sağlık sorunları beklemektedir. Aslında bu sağlık sorunlarından tamamen kurtulmak her zaman mümkün olmasa da şiddeti azaltılabilir ya da ötelenebilir. Bu sağlık sorunlarından bir tanesi de şişliktir. Gebe bir kadının sadece karnı büyümez. İlk 4 ay içinde yavaş seyreden kilo artışı ilerleyen aylarda hızlanmaya başlar. Bu duruma bağlı olarak anne adayının ayaklarının taşımak zorunda kalacağı yük de fazlalaşır. Bir süre sonra ayak ve bacak şişliği gibi sorunla yüzleşmek zorunda kalabilir. Elbette ki bu bölgelerde oluşan şişliğin tek nedeni kilo değildir. Yüksek tansiyon, yetersiz sıvı alımı, tuz tüketimi, hareket kabiliyetinin azalması, ilaçların yan etkisi de diğer nedenlerdendir. Aslında anne adayının ayak bölgesi dışında el, yüz, göz gibi uzuvlarında da şişme meydana gelebilir.


Hamilelikte şişlik için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Gebelikte en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından bir tanesi de şişliktir. Özellikle uzun yol seyahatlerinde anne adayları çok zorlanır. Bu nedenle ayakta şişlik oluşmasını engellemek ve şişliği azalmak için her saat başı mola vererek bir süre yürünmesi tavsiye edilir. Yine hamileler normal inanlara göre daha az fiziksel aktivite de bulunurlar. Buna yürümek de dahildir. Oysaki gün içerisinde yapılacak 45 dakikalık yürüyüş vücut şişliğine iyi gelir ve doğumu kolaylaştırır.
  • Hamilelikte şişlik durumunun önlenebilmesi için sıvı tüketimi çok önemlidir. Vücutta biriken zararlı maddeler ter veya idrar yoluyla dışarı atılamadığında vücutta ödem olarak kalır. Bu duruma bağlı olarak bir süre sonra çeşitli bölgelerde şişlik meydana gelebilir. Bu nedenle günlük ortalama 2,5 litre su içmek gerekir.
  • Tuz başta gebeler olmak üzere herkes için zararlıdır. Her ne kadar o olmadan yediklerimizden tat alamasak da tuz miktarında bu süreçte azaltma yapmak bebek ve anne sağlığı için çok önemlidir. Yüksek tansiyon, böbrek hastalığı gibi hastalıklarla tuz arasında yakın bir ilişki vardır ve bu hastalıklar özellikle yüz ve ellerde şişliğe neden olur. Bu durum bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Anne adayı yüksek tansiyon hastasıyla sadece şişlikten kurtulmak için değil bebeğinin hayatı için de tansiyon ilacını düzenli kullanmalı ve beslenmeye dikkat etmelidir.
  • Hamilelikte şişlikten kurtulmak için istirahat de çok önemlidir. Ayak şişliği için ayakları havaya kaldırın ve yaklaşık yarım saat bu şekilde dinlenin. Yine el ve ayaklarınızı karbonatlı ya da tuzlu suda masaj yaparak bekletebilirsiniz.

Hamilelikte Şişlik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Ensede Şişlik Nedenleri?

Ensede Şişlik Nedenleri?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Vajina İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Göz İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Diş Şişliği Nasıl Geçer?

Kulak İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçinde Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Arı Sokması Şişliği Nasıl İner?

Güncel

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Genital Bölgede Sivilce Gibi Şişlik

Güncel

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Karında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi